Pronájem bytu v Teplicích – přes realitní kancelář, nebo raději hledat na vlastní pěst? Přečtěte si, co je pro vás výhodnější!

Hledáte pronájem bytu v Teplicích a nemůžete se rozhodnout, zda hledat na vlastní pěst, nebo přes realitní kancelář?

Proces hledání nového domova může být velmi frustrující. Jste si jistí, že ho zvládnete úplně sami bez profesionální pomoci? Na druhou stranu realitka může být „dobrý sluha, ale zlý pán.“ Víte, na co si při spolupráci s realitní kanceláří dát pozor?

Obě možnosti mají své nesporné výhody i nevýhody. Tento článek vám poradí, která z nich je pro vás lepší variantou. Dočtete se také, kde se v Teplicích dobře bydlí a další užitečné tipy a rady, které vám pomůžou najít pronájem rychle a efektivně.

Pronájem bytu přes realitku? Ano, ale jen pokud spolupracujete se zkušenými profesionály!

Názory na realitky se různí. Spousta lidí na ně nedá dopustit a bez jejich pomoci by se vůbec neobešla. Pak je tady ale také velmi početná skupina těch, kteří mají přesně opačný názor a zkušenost. Ptáte se, čím to je?

Jedním z důvodů je fakt, že v České Republice může být realitním makléřem každý, kdo dovršil 18 let a má čistý trestní rejstřík. To se v brzké době změní. Realitní makléři budou mít předepsané vzdělání a také pojištění.

Z toho jasně vyplývá, že hlavním předpokladem úspěšné spolupráce, je výběr seriózní společnosti.

V dnešní době to naštěstí není nic složitého. Stačí, když si uděláte čas a poctivě projdete reference a doporučení klientů na internetu.

Jaké jsou hlavní výhody spolupráce s realitní kanceláří?

 • Pohodlí a úspora času – realitní kanceláře (portály) sdružují na svých stránkách velké množství aktuálních nabídek. Své požadavky můžete zadat také přímo realitnímu makléři, který hledání vhodných nemovitostí obstará za vás.
 • Jednodušší vyřízení potřebných dokumentů – zkušený realitní makléř se orientuje v zákonech a nájemních smlouvách. Může vás upozornit na nesrovnalosti ve smlouvě, které byste sami možná přehlédli.

Pozor!

Pokud váš realitní makléř není vystudovaný právník, berte jeho připomínky jen jako dobře míněnou radu. V případě jakýchkoliv nejasností se obraťte na právníka.

 • Máte jistotu kontroly stavu nemovitosti a vlastníka nemovitosti. Profesionál vás také upozorní na její vady a nedostatky.
 • Pokud nejste z Teplic, poradí vám, které lokality jsou vhodné pro rodiny s dětmi, kde se nachází luxusní bydlení, jaká je občanská vybavenost a dopravní dostupnost dané lokality atd.

Tip

Nechcete se spoléhat jen na doporučení realitní kanceláře? Zapojte se aktivně do internetových diskuzí, kde se můžete poradit přímo s místními, kteří vám ochotně sdělí i to, kterým částem města je lepší se vyhnout. Hezké bydlení můžete hledat Na Valech, v Šanově, na Nové Vsi a klidné jsou také Řetenice.

A jaké jsou naopak hlavní nevýhody?

  • Provize – ve většině případů je ve výši jednoho až dvou měsíčních nájmů.
  • Riziko podvodného jednání – skryté a nesmyslné poplatky, psychický nátlak a obtěžování, nespolehlivost. Nechcete riskovat? Spolehněte se na renomované společnosti, které si na své pověsti zakládají, a je snadné dohledat reference jejich klientů.

Pokud se raději spoléháte jen sami na sebe, dejte si obzvlášť pozor při podpisu nájemní smlouvy!

Chcete si vše zařídit sami? To je v pořádku. Připravte se ale na to, že vám hledání pronájmu zabere spoustu času.

Co vás čeká:

 • Budete sami komunikovat s majiteli a domlouvat si prohlídky.
 • Ověření vlastníka nemovitosti a také jejího stavu.
 • Musíte se umět orientovat v právech nájemníka a pronajímatele.
 • Nezapomeňte také na předávací protokol.

Pronájmem přímo u majitele ušetříte provizi, kterou byste jinak museli zaplatit realitní kanceláři. Mějte ale na paměti, že špatně vypracovaná smlouva, kterou podepíšete, vás může vyjít mnohem dráž.

V obou případech platí: Buďte vždy obezřetní a nic nepodepisujte bez důkladného prostudování!

To, zda budete pronajímat přes realitní kancelář, nebo přímo u majitele záleží na vašem osobním přístupu a také časových možnostech.

Úspora provize je sice velmi lákavá, ale je dobré předem realisticky zhodnotit, zda na samostatné hledání máte čas. Musíte se také dobře orientovat v zákonech a nájemních smlouvám.

Shrnuli jsme hlavní výhody a nevýhody obou zmíněných variant. Teď už máte jasnou představu, co obnáší spolupráce s realitkou i hledání na vlastní pěst.

Do které skupiny patříte vy? Jste zarytým odpůrcem realitek, nebo si spolupráci s nimi pochvalujete. Kde se podle vás v Teplicích dobře bydlí?

Podělte se s námi o váš názor i osobní zkušenosti.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *