Prodávejte vlastní trička! Víme, jak začít

Prodej vlastních triček na internetu je byznys, který v posledních letech zažívá boom. Navrhnout a vytvořit vlastní kolekci oblečení nikdy nebylo jednodušší, a tak není divu, že se najde mnoho odvážlivců, kteří se do podnikání v téhle branži pouštějí. Chcete se k nim přidat a rozjet úspěšnou značku? Pak byste rozhodně měli vědět, že…

1) Než začnete podnikat, měli byste si udělat průzkum trhu

Možná už máte v hlavě dokonalý produkt, živě vidíte grafiku a v jasných barvách si umíte představit, jak bude vypadat celý e-shop. Bohužel, existuje pravděpodobnost, že vaši potenciální zákazníci budou mít jiný pohled a váš vysněný byznys plán tak jednoduše ztroskotá. Proto ještě předtím, než začnete podnikání vůbec plánovat, potřebujete vědět, jak se má situace na trhu. Co přesně zákazníci chtějí? Existuje někde mezera, kterou by vaše produkty mohly vyplnit? Jaká je konkurence? Nedělá už někdo to, co plánujete vy?

2) Musíte znát svou konkurenci

Analýza konkurence ve své podstatě spadá pod první bod, ale vzhledem k tomu, jak je důležitá, je dobré na ni upozornit zvlášť. V začátcích podnikání totiž může hodně pomoci. Stačí jen sledovat, jaké kroky konkurence dělá, a zamyslet se nad tím, jak byste je mohli vylepšit a dovést k dokonalosti. Inspirovat vás může také to, s kým konkurence spolupracuje. Pokud obdivujete jejich kvalitu tisku, podívejte se, zda někde uvádějí, s kterou tiskárnou na textil spolupracují. Vaši konkurenti navíc mohou být skvělým zrcadlem – jakmile získáte dojem, že na svých produktech, sociálních sítích a nebo webu nemáte co vylepšit, podívejte se na konkurenci a zkuste střízlivě posoudit, zda si náhodou v některé z oblastí nevedou lépe než vy. Pokud ano, máte co dohánět.

3) Bez dobré marketingové strategie se nepohnete

Triček s potisky je v dnešní době všude plno, a tak je klíčové umět správně komunikovat, v čem jsou právě ta vaše výjimečné. Rozmyslete se, jakou strategii zvolíte, a neváhejte se poradit s odborníky. Než abyste strávili mládí nad nastavováním PPC reklamy, zkuste raději oslovit šikovné freelancery nebo agenturu. Můžete také vsadit na cesty, které jsou zdarma, jako je například vytváření zajímavého obsahu na blog a nebo komunikace s fanoušky na sítích, ale bez využití placené reklamy a nebo spolupráce s influencery se v dnešní době obejdete jen těžko.

4) Potřebujete znát své cíle

Jakmile znáte konkurenci a máte představu, jak váš byznys bude fungovat, je načase stanovit si cíle. Kolik triček ročně plánujete prodat? A kolik z toho chcete prodat už tento měsíc? Spousta lidí, kteří rozjedou nové podnikání, nemá tušení. A to je problém. Bez cílů totiž nemůžete vyhodnocovat svoji úspěšnost. Je 50 prodaných triček moc, a nebo naopak málo? Záleží na okolnostech a na vašem konkrétním cíli.

5) Nevyplatí se vzdát předčasně

Když se vašemu novému byznysu nebude dařit hned od začátku, rozhodně se nevzdávejte. Raději se zamyslete, co by se dalo zlepšit. Možná dokážete udělat ještě zajímavější grafiku na trička, možná pokulhává váš marketing. Znova promyslete svůj podnikatelský plán. Sledujte ostatní brandy, srovnávejte se a ptejte se na zpětnou vazbu své cílové skupiny. Pomoci může také čtení zajímavých článků nejen o vašem konkrétním byznysu, ale také o podnikání obecně. Časem se vám podaří zjistit, kde je zakopaný pes.

Bonusový tip: Zkuste si rozjíždění nového byznysu užít. Oslovte ty správné partnery, kteří vám budou oporou, komunikujte se zákazníky a radujte se z každého pokroku. Vaše vášeň se do vaší nové značky jednoznačně promítne. Lidé zkrátka vycítí, když vás to, co děláte, baví.

PI, ilustrační foto Pixabay

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *