Primátorem Plzně chce být starosta obvodu Malesice Aleš Tolar

Hnutí Starostové a nezávislí zahájilo kampaň pro letošní komunální volby a představilo svého kandidáta na primátora v Plzni. Je jím Aleš Tolar, bývalý novinář, poslední čtyři roky starosta devátého plzeňského městského obvodu Malesice. Podle něho “je zapotřebí udělat průvan na plzeňské radnici”.

 Pane starosto, co vás dovedlo k rozhodnutí opustit Malesice a kandidovat na primátora?

Malesice neopouštím! V letošních volbách budu i v našem obvodu znovu kandidovat. Domnívám se, že za poslední čtyři roky se podařilo udělat pro lidi u nás hodně prospěšných věcí a Malesice v tom nejlepším smyslu slova probudit. Ale ještě je zde toho mnoho před námi, především vybojovat vodovod a kanalizaci. V uplynulé době jsme se u obou akcí posunuli a získali stavební povolení, ale na kopnutí do země stále čekáme. Vlastně právě to mě do značné míry přivedlo k rozhodnutí kandidovat kromě Malesic i na „velkou“ plzeňskou radnici. Mám motivací změnit zavedené pořádky v plzeňské politice.

Co konkrétně máte na mysli?

Jsem přesvědčený, že o mnoha investicích a krocích radnice se v našem městě nerozhoduje podle toho, nakolik  jsou užitečné a prospěšné pro lidi, ale komu vyhovují z jiných důvodů. Bohužel plzeňské politické poměry jsou už řadu let neměnné. Stále vládnou stejné strany a vlastně i titíž lidé. Leccos negativního o tom, jak tyhle poměry fungují, jsem mapoval už za dobu svého novinářského působení a v posledních letech jsem se o mnohém utvrdil i jako starosta. Plzeňská radnice je provázána s podnikatelským a kmotrovským zákulisím… Nemíním se s tím smířit. Průvan v tomto prostředí můžou udělat jen noví lidé. Proto jsem se rozhodl v letošních komunálních volbách usilovat o zvolení za hnutí STAN.

To jsou dost ostrá slova…

Neříkám, že v Plzni je vše špatně, že se musí provést bůhvíjaká revoluce. Plzeň je krásné a bezesporu úspěšné město, ale mohlo by být v mnohém dál. Vadí mi, že v Plzni se například na rozdíl od jiných měst s výjimkou sociálních bytů nestaví vůbec žádné dostupné byty pro v uvozovkách obyčejné lidi. Město jde pouze na ruku developerům a ti vydělávají velké peníze na svých předražených bytech, které si ale normální smrtelník natož začínající rodina těžko může dovolit.

Co dalšího bude ve vašem programu?

Stále na něm pracujeme a brzy ho zveřejníme. Ale určitě v něm podstatnou část budeme věnovat bezpečnosti a čistotě města, což je podle mě v Plzni průšvih a ostuda. Naši prioritu bude mít zlepšení podmínek pro dopravu a to jak veřejnou, tak individuální a také nevyhovující infrastruktura pro cyklisty. Důležitým tématem bude okolí plzeňských řek. Myslíme si, že Plzeň ani zdaleka nevyužívá potenciál, který jí pět plzeňských řek dává jako prostor pro rekreaci a trávení volného času. A v neposlední řadě chceme konečně proměnit současnou ostudnou podobu centra města mezi hlavním vlakovým nádražím a řekou Radbuzou. Podpořit a urychlit výstavbu nového komplexu po zbořeném KD Inwest v co nejužitečnější podobě pro veřejnost. A chceme oživit zchátralé městské lázně.

To už zaznívá ve volbách poněkolikáté.

Současné vedení Plzeňského kraje v tomto směru dělá už důležité konkrétní kroky a jedná s majitelem o vykoupení objektu. Kraj má plán, aby objekt byl zachráněn a využit jako víceúčelový prostor pro pořádání kulturních akcí, výstav, plesů a jako zázemí pro zájmové aktivity a město by tuto snahu mělo podpořit. Podobným způsobem by mělo být naloženo i s plzeňským Peklem. Neprodávat. Zachránit a oživit ho.

Jak bude vypadat kandidátka STANu, jaké další osobnosti budete mít v týmu?

Vůbec poprvé jdeme jako hnutí STAN do komunálních voleb v Plzni samostatně. Chceme mít kandidátku ve většině obvodů, určitě ve všech čtyřech velkých. Jména kandidátů třeba tolik rezonovat nebudou, nesázíme na politické dinosaury ani na známá jména z jiných oborů, sportovce nebo umělce jen proto, abychom zaujali. Kromě mě budeme mít na kandidátce i některé další starosty a místostarosty převážně z menších obvodů a lidi, kteří se ve městě veřejně angažují v různých spolcích a komunitách. Jsme seskupení převážně mladších, ale profesně úspěšných lidí, skutečně silný a energický tým, který má klíč k lepšímu městu. Věřím, že máme šanci uspět a Plzeň změnit k lepšímu. (I)

Bc. Aleš Tolar
– 45 let, starosta MO Plzeň 9–Malesice

– v minulosti působil jako novinář (Deník, MF DNES, iDNES.cz)
– je rozvedený, má dvě děti (11 a 16 let)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *