Přijďte se podívat na nejkrásnější vánoční perníčky do Pivovarského muzea v Plzni

Už podvanácté se ve čtvrtek 17. prosince v Pivovarském muzeu v Plzni vyhlašovaly nejzdařilejší vánoční perníčky. Ve třech kategoriích si ceny a inspirativní dárky odnesli autoři nejkrásnějších voňavých výrobků. Všechny přihlášené perníčky budou do 10. ledna 2016 vystaveny v expozicích muzea.

Dvanáctý ročník soutěže byl vyhlášen v kategoriích Tradiční perníček, Perníkový model a Dětský perníček. Kromě svátečních a zimních motivů nechybí ani originální díla, např. Jubilejní pivovarská brána nebo korunovační klenoty. Dále jsou k vidění tradiční perníkové chaloupky, sruby, vesnička s kostelem, svícny, adventní věnec, zvonečky, hvězdy a drobné vánoční perníčky.

 

Porota neměla letos snadnou práci. Nejkrásnější vánoční perníčky přišli zvolit Martina Klímová – redaktorka Českého rozhlasu Plzeň, Michal Chmelenský ze Západočeského muzea v Plzni – etnograf, kurátor sbírek a vedoucí Národopisného oddělení, dále grafik Milan Bauer, předsedkyní poroty byla zástupkyně Plzeňského Prazdroje Anna Peřinová – vedoucí Oddělení historických sbírek a Ústředního archivu společnosti Plzeňský Prazdroj.

Vybrat vítěze jednotlivých kategorií dalo kvůli vysoké úrovni přihlášených cukrářských výrobků opravdu práci. „Letos se nám sice přihlásilo nepatrně méně perníkářů, ale o to kvalitnější perníčky porota musela hodnotit. Setkáváme se s novými výtvory, které jsou stále nápaditější a precizněji provedené. Letos se nám sešly skutečné skvosty. Relativně vysoké bylo procento zastoupených mužů v soutěži, byla jich více než pětina,“ říká spokojeně Vendula Hnojská, historička Pivovarského muzea v Plzni.

O tom, že v Pivovarském muzeu dokáží tvořivost a zručnost ocenit, se přesvědčili vítězové jednotlivých kategorií. Odnesli si hodnotné ceny z Dárkové prodejny Plzeňského Prazdroje a dospělí výherci získali navíc pivní odměnu.

Perníkářskými skvosty se budou moci během prohlídek pokochat všichni návštěvníci muzea a to až do 10. ledna 2016.

 

Vítězové v jednotlivých kategoriích:

  • Tradiční perníček: Yvona Krajíčková – stínovaná pětice tradičních perníčků
  • Perníkový model: Miroslava Špetová – vesnice s kostelem
  • Dětský model: Honza Polák – katedrála sv. Bartoloměje
  • Cena odborné poroty:
    • Jana Hrbková – korunovační klenoty
    • Lucie Horalová – věrný model Jubilejní brány pivovaru

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *