Přehlídka současných severských filmů SCANDI poprvé v Plzni

Moving station bude 26. – 29. ledna hostit dramaturgický průřez toho nejlepšího ze současných filmových snímků severské kinematografie a nabídne tak pořádně horký severský koktejl aktuální tvorby filmařů z Dánska, Finska, Švédska, Norska a Islandu.

Přehlídka nabídne několik aktuálních novinek: mrazivý portrét Pyromana, výpravné historické drama Královna Kristýna, starosvětský dobrodružný film Poslední král, komediální drama Komuna a zručně natočené „gender-fantasy“ Kluci. Různorodé přístupy k napětí, vzrušení a strachu představí thrillery Boj sněžného pluhu s mafií, Idealista a Únos.

Na programu budou také nejúspěšnější a nejkvalitnější snímky z minulých ročníků Scandi: benátský vítěz Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě nebo zemitý islandský povídkový film O koních a lidech. Diváci tak mohou zhlédnout až 10 filmů severské filmové lekce. Vstupenky jsou dostupné v síti GoOut nebo na místě, (na místě budou také lístky na film Kluci, který poběží 26. a 27.1. od 11 hodin pro studenty středních škol, ale zvána je i široká veřejnost).

Organizátorem Scandi je distribuční společnost Film Europe, která pořádá mimo jiné i festival Be2Can, úspěšnou přehlídku nejlepších filmů z významných festivalů Berlinále, Benátky a Cannes. 3. ročník výběru ze severské kinematografie zavítá mimo Prahy do vybraných kulturních center a kin dalších českých měst, letos poprvé také na plzeňskou scénu Moving Station.

Moving station se tak stává hostitelem další filmové přehlídky a vítá zvídavé filmové fanoušky. Jak uvádí umělecký ředitel Roman Černík: “Severské filmy přehlídky SCANDI doplňují naše portfolio specifických ukázek kinematografie. Diváci se na Moving Station už mohli potkat s festivalem Animánie, festival Jeden svět zde bude mít v roce 2017 hlavní plzeňskou scénu, spolu se Zeleným pokladem jsme zde poprvé v Plzni uvedli ozvěny Ekofilmu, hráli se u nás i filmy perské a arabské. Prostě chceme být prostorem pro diváka, který hledá, testuje a trochu riskuje. Moving Station bude pravidelnou tribunou studentských filmů a rádi bychom byli i jasnou a pravidelnou adresou pro zájemce o dokumentární filmy. To odpovídá našemu směřování být laboratoří pro setkávání s tím nejsoučasnějším a experimentujícím v umění. Významný je pro nás tanec a divadlo, ale jsme také galerií a nyní i kinem pro aktivního diváka.”

Slavnostní zahájení plzeňské části SCANDI proběhne ve čtvrtek 26. 1. od 18 hodin. Jeho součástí bude projekce filmu Poslední král a skandinávský večírek se soutěží o nejlepší oděv v severském duchu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *