Přehlídka Ars poeticae zve kreativní mladé lidi

Krajská jazykově-umělecká přehlídka Ars poeticae  pokračuje letos již 18. ročníkem.  Mladí lidé budou mít možnost porovnat své jazykové nadání i umělecké vlohy od 29. do 31. května v prostorách Gymnázia Františka Křižíka a v cizojazyčných knihovnách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Již tradičně bude na programu umělecký přednes, divadlo, ale také překlad literárních textů a vlastní tvorba v cizích jazycích.

 V pondělí 29. května se otevřou dveře Gymnázia Františka Křižíka všem kreativním žákům a studentům Plzeňského kraje. „První den bude patřit uměleckému přednesu. Účastníci budou přednášet poezii a prózu v cizích jazycích. Oceňováni budou nejen za své jazykové schopnosti, ale především za vlastní interpretaci textu a originalitu přednesu,“ říká Václav Zelenka, organizátor přehlídky. Další den bude na řadě divadlo. „Školy z celého kraje vozí každý rok zajímavá cizojazyčná představení. Někdy bývají inspirována tradičními příběhy zemí, v jejichž jazyce se odehrávají, jindy se studenti pyšní vlastními scénáři,“ upřesňuje Václav Zelenka.

Třetí den se uskuteční seminář a vyhlášení kategorie umělecký překlad a vlastní tvorba v cizojazyčných knihovnách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. „Z kapacitních důvodů budou na tento seminář pozváni pouze autoři nejlepších textů, které vybere odborná porota,“ doplňuje Václav Zelenka. Přihlášky mohou školy zasílat do 1. května. Účast je pro přihlášené školy zdarma.

Stejně jako v loňských letech i letos se organizátoři rozhodli oslovit zajímavé osobnosti, které mohou předat účastníkům cenné rady a zkušenosti. „Pozvání opět přijala Anežka Charvátová, česká hispanistka a romanistka a překladatelka ze španělštiny, italštiny a francouzštiny. Za své překlady získala několik Cen Josefa Jungmanna a také Cenu Magnesia Litera,“ vysvětluje Daniela Gimeno Sánchez, jedna z organizátorek přehlídky. Mezi porotci se objeví rovněž německý divadelník a storyteller Martin Ellrodt. „V rámci zvýšení prestiže přehlídky vybíráme jako porotce profesionální či velmi zainteresované autory, divadelníky a překladatele s příslušnou jazykovou výbavou,“ dodává Daniela Gimeno Sánchez.

Setkání nese podtitul „přehlídka, která nezná hranice“. Základní myšlenkou je kreativně pracovat s cizím jazykem a dát mladým lidem možnost seznámit se pomocí literatury s jinými kulturami. U zrodu přehlídky stáli pracovníci Střediska volného času dětí a mládeže Plzeň. Gymnázium Františka Křižíka převzalo před čtyřmi lety veškerou organizaci a přehlídku dále rozvíjí a propaguje. Díky tomu každoročně přiláká stovky účastníků. Přehlídka dlouhodobě probíhá s podporou Plzeňského kraje a města Plzně. Veškeré informace a přihláška k účasti včetně fotografií z minulých ročníků jsou k dispozici na webové stránce soutěže ars-poeticae.webnode.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *