Přední čeští i zahraniční interpreti staré hudby vzdají hold Josephu Haydnovi. Už pojednatřicáté

Už 31 let rozeznívají zpravidla v září jižní Plzeňsko tóny starých Mistrů. Nejinak tomu bude i letos v termínu 8. 9. – 6. 10. 2023, kdy přední čeští i zahraniční interpreti staré hudby vzdají hold Josephu Haydnovi, který na dolnolukavickém zámku ve službách hrabat z Morzinu působil v letech 1759 – 62.

DUO KCHUN a EDUARD ŠÍSTEK – violoncello
Festivalová dramaturgie, připravená Jakubem Kydlíčkem, dirigentem a vynikajícím hráčem na zobcové flétny, nabídne posluchačům opět žánrově i dobově pestrý výběr. Návštěvníkům festivalu pořadatelé naservírují menu začínající středověkým hymnem z 12. století, přes polskou renesanci se dostaneme k bachovskému baroku a haydnovskému klasicismu, abychom dospěli přes romantiky a Antonína Dvořáka až k žhavé současnosti, totiž ke Stabat Mater italského komponisty Marca Rosana.

„K naší velké radosti má festival po dlouhé době opět mezinárodní obsazení. Vedle vynikajícího francouzského houslového virtuóza Françoise Pineau-Benois vystoupí poprvé na festivalu i mezinárodně respektovaná švýcarsko-polská dvojice Corina Marti a Michal Gondko. Na festivalu se, rovněž poprvé, představí i soubor Rosa mystica, vokální Duo Kchun s violoncellistou Eduardem Šístkem nebo jeden z nejstarších velkých českých těles – Karlovarský symfonický orchestr. V programu festivalu najdou posluchači další lákavá jména respektovaných umělců evropského formátu, ke kterým patří mezzosopranistka Dagmar Šašková, hobojista Vilém Veverka, varhanice Michaela Káčerková a další,“ říká Milan Fiala, ředitel festivalu.

Ensemble Rosa Mystica
Haydnovy hudební slavnosti se po celou dobu svého trvání drží linie klasické hudby, kdy povětšinou historicky poučená interpretace přibližuje interpretované dílo době svého vzniku a dává tak posluchači možnost zažít hudbu v její autentické podobě. Tento pocit pak podtrhuje i prostředí architektonicky významných historických staveb, ve kterých se koncerty konají. Vedle tradiční zastávky v kostele sv. Petra a Pavla v Dolní Lukavici zavítá letos festival dvakrát na zámek v Nebílovech, do kostelů ve Štěnovicích, Blovicích, Liticích nebo Řenčích a těšit se posluchači mohou i do lobkowiczkého zámku v Křimicích nebo do jízdárny lesního zámku na Kozlu.

Program festivalu a vše podstatné najdete na www.haydn-festival.eu, oficiální videpozvánku festivalu na https://www.youtube.com/watch?v=XPTmvCnlWj0 .

Zdroj: Haydnovy hudební slavnosti

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *