Pořídili jsme si solární veřejné osvětlení a teď uvažujeme o bezdrátovém rozhlasu

Řada obcí řeší problém s veřejným osvětlením. Patří k nim i naše městečko na jižním Plzeňsku s několika přidruženými obcemi a osadami. Ve střediskové části jsme osvětlení zcela rekonstruovali před pár lety, ale v těch menších součástech jsme měli buď málo funkční, anebo vůbec žádné osvětlení. Lidé právem na zastupitele „tlačili“, že tak samozřejmou věc, jako je svícení, máme řešit i u nich.

Zhruba v polovině přidružených částí osvětlení máme, většina ale pochází ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Jinde není vůbec žádné. Dokud tam ale bylo jen pár chalup, místní se bez něho obešli. Dneska, kdy se ve větším staví, tam už ale osvětlení řešit musíme. Nejsme na tom jako jiná území, kde vznikají celé nové zasíťované obvody a počítá se samozřejmě i s veřejným osvětlením. U nás je hodně kopcovitý terén a pokládka kabelů v celých osadách by přišla na miliony korun. Dlouho jsme hledali řešení, protože naše území jsou velice rozdílná jak výškově, tak i co se týče kvality a různorodosti materiálů při případných výkopových pracech. A většinou bychom to museli řešit ručním kopáním. Řešením pro nás bylo solární veřejné LED osvětlení, které je zcela nezávislé na zdroji síťového napětí. To byl tip pro nás, i když je nutné říci, že v počátcích se nesetkal s podporou všech zastupitelů. Namítali hlavně možnou malou intenzitou světla především v zimě. Nakonec jsme se ale pro solární veřejné LED osvětlení rozhodli a po dvou letech jsme s jeho fungováním naprosto spokojeni. Ani v zimě s ním není žádný problém.

Po zkušenostech s LED osvětlením v našich místních částech jsme v nich pořídili i solární multifunkční nabíjecí stanice, tak zvaný SPOT, které jsou zároveň stojanem na kola. Jejich součástí jsou zásuvky na 230 V, nabíječky na telefony či tablety a kompresor. Tento nový obecní mobiliář nám výrazně posloužil  k podpoře turistického ruchu. Nabíjecí stanice nijak nevyžadují napojení do elektrické sítě, fungují plně na sluneční energii, která je získávána pomoci panelu v horní části venkovního mobiliáře a je ukládána do integrovaného akumulátoru.

V budoucnu uvažujeme i o vybudování bezdrátového obecního rozhlasu. Potřeba rychleného informování i včasného varování je a v budoucnu bude ještě více potřebná. Rozesílání SMS zpráv je sice účelné, ale ne každý člověk má v případě aktuální potřeby u sebe mobil 24 hodin denně. Proto bychom bezdrátový obecní rozhlas rádi propojili i s elektronickou sirénou a celé zařízení využili také při ozvučení  sportovního zařízení. Před samotným projektováním systému se chceme podívat do některých obcí, kde to již funguje. A protože plánujeme na nový bezdrátový systém využít evropských a státních dotací, musíme náš projekt skloubit s vypsanými dotačními tituly. Najít by nám je měl pomoci, podle našeho názoru, i výrobce LED zařízení.

I

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *