Počty uprchlíků z Ukrajiny v kraji rostou, kapacity ubytování mohou být brzy problém

Počty uprchlíků, kteří přicházejí z Ukrajiny do Plzeňského kraje, po letních měsících opět výrazně rostou. Co se ale mění nyní, je poměr příchozích s těmi, kteří potřebují zajistit od Plzeňského kraje ubytování. Kapacity ubytování přitom rychle mizí. Kraj chce zabránit zahlcení kapacit v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) i kapacit ubytovacích, zároveň je ale nutné zachovat komfort pro příchozí uprchlíky.

Zatímco v červenci byly počty uprchlíků denně do stovky, v současné době jde už o 350 osob denně, které projdou krajským centrem. Hejtmanství očekává, že počty příchozích i nadále porostou. Ve srovnání se začátky uprchlické vlny se liší zájem o ubytování. V jarním období prošlo sice krajským centrem i 800 osob denně, ale o ubytování mělo zájem 3 – 5 % z nich. Nyní je potřeba ubytování zajistit pro 30 – 50 % příchozích. “To jsou velmi vysoká čísla, která nás během září mohou dostat do problémů s kapacitami ubytování,“ říká hejman kraje Rudolf Špoták.

Plzeňský kraj má zasmluvněno celkem 249 ubytovatelů s  celkem 6 563 místy. V současné době je zaplněno 5 301 míst z možné kapacity. “Při vysokých počtech žadatelů o ubytování mohou volné kapacity maximálně 1200 míst brzy dojít,“ upozorňuje Rudolf Špoták a dodává, že někteří ubytovatelé budou ukončovat činnost s ohledem na vývoj cen energií.

Vyšší počty žadatelů o pomoc evidují také v sídle Diecézní charity Plzeň. Denně jde zhruba o 250 osob, které dostávají základní potřeby a poukázky.

KACPU v Plzni funguje v pondělí, středu a pátek v čase 7 – 17h. I nadále jsou za provozu přítomni zástupci všech nutných složek administrujících registraci uprchlíků – OAMP, PČR, HZS PK, VZP, Diecézní charita Plzeň, ÚP. Za celé období fungování KACPU zde bylo registrováno celkem 31 780 uprchlíků. Za srpen to bylo celkem 2 167, o ubytování požádalo v srpnu 673 osob.

Zdroj: Plzeňský kraj, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *