Po velkolepém zahajovacím víkendu pokračuje Skupova Plzeň přehlídkou divadel ze čtyř kontinentů

Po španělských obřích loutkách, které v centru Plzně okouzlily desítky tisíc diváků, pokračuje Skupova Plzeň v úterý inscenací vietnamského vodního divadla. Tradiční loutky se budou pohybovat na hladině bazénu, vybudovaného pro tuto příležitost v prostorách DEPO2015. Na středu je připravena premiéra odvážného divadelního projektu UBUdneS, který na čtyřech paralelních scénách spojuje české a belgické umělce z Plzně a Monsu 2015. Od čtvrtka do neděle se pak na několika scénách vystřídají desítky dalších souborů z celého světa, připraveny jsou také workshopy, výstavy nebo projekce klasických filmových grotesek pod širým nebem.

 

„Úvodní víkend s obřími loutkami a pouličním divadlem byl famózní, atmosféra ve městě neopakovatelná. Podle předběžných odhadů organizátorů ze společnosti Plzeň 2015 prošlo centrem města během víkendu přes 100 tisíc lidí. Budeme se snažit držet laťku i nadále. Čekají nás třeba unikátní loutková představení Dům u jezera na motivy událostí holocaustu nebo naprostou špička – inscenace Stůl z Velké Británie,“ říká Jakub Hora, ředitel Skupovy Plzně a pořádajícího Divadla Alfa.

Z festivalových představení je obrovský zájem o vietnamské vodní divadlo (1. – 5. 9.), velmi rychle mizí z předprodeje i vstupenky na představení Tria Fata, Jak s Máničkou šili všichni čerti, Statečný cínový vojáček nebo Moře Organilla. Velký zájem je i o Aladina v režii Matěje Formana nebo vrcholnou inscenaci severské alternativní scény Odcházení finského souboru W.H.S.

Stále ještě je možné zakoupit vstupenky na čerstvou novinku australského mistra hry s loutkou a legendy světového loutkářství Nevilla Trantera, který v inscenaci Král přináší osobitý pohled na poslední roky života krále rock n´rollu Elvise Presleyeho.

Ve spolupráci s Japan Festem 2015 představí Skupova Plzeň předního japonského loutkáře Noriyukiho Sawu, který v působivém příběhu Čelista Gauche spojí klasickou hudbu, výtvarné umění a loutkoherectví. Pozoruhodnou inscenaci inspirovanou holocaustem Dům u jezera uvede v Plzni hvězda izraelského (i světového) loutkového divadla Yael Rasooly.

V představení Katastrofa španělských loutkářských experimentátorů čelí stovky gumových medvídků většině známých světových katastrof. Divadelní bajka je inscenována pomocí živě prováděných chemických pokusů a reakcí přímo na loutkové scéně a zároveň přenášena pomocí kamer na obří plátna.

Také na tyto inscenace je ještě možné zakoupit vstupenky prostřednictvím portálu www.plzenskavstupenka.cz.

Mimořádný 31. ročník festivalu Skupova Plzeň přiváží v  rámci programu Evropského hlavního města kultury 2015 do Plzně to nejlepší z loutkových scén čtyř kontinentů.

Festival zahájil velkolepý víkendový open air program – v ulicích města sehrály svůj příběh několikametrové marionety španělské skupiny Carros de Foc a své umění v centru rozehráli čeští i zahraniční loutkáři. V prvním zářijovém týdnu Skupova Plzeň pokračuje mimořádnou přehlídkou špičkových loutkářských inscenací z celého světa. (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *