Po tradičních i netradičních místech v Plzeňském kraji – to je Prázdninová štafeta

Už dlouhou řadu let jsou plzeňská zoo a Sdružení přátel Zoologické a botanické zahrady města Plzně spolupořadateli úspěšného turistického putování po zajímavostech Plzeňského kraje PRÁZDNINOVÁ ŠTAFETA. Letos se Štafeta koná už podevatenácté a opět nabízí padesát turistických cílů v Plzeňském kraji i s ochutnávkou krajů sousedních. Pro zařazení do losování stačí v určeném období od 21. června do konce prázdnin navštívit alespoň 15 míst z uvedené padesátky. Akce se koná pod záštitou radního pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libora Picky a náměstkyně primátora města Plzně Elišky Bartákové.

„Zajímavá místa v celé České republice jsou v současné době díky posledním dvěma letům cílem mnoha lidí. Proto v letošním ročníku Prázdninové štafety přibyla ta méně známá místa v Plzeňském kraji. Jde o málo navštěvované naučné stezky, rozhledny či poutavé přírodní útvary. Zmínil bych například Naučnou stezku a historický most v Bělé nad Radbuzou, Šumavský orloj na Hojsově stráži nebo Vyhlídku Kozí Bouda u Zábělé. A co je určitě zajímavé, více než polovina letošních míst je bez vstupného,“ říká radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.

Pro velký zájem je mezi cíle zařazena loňský rok otevřená naučná stezka Jordán, kterou turisté najdou ve vojenské části Brd. Zde se návštěvníci dozví zajímavé informace o vojenské činnosti, protože naučná stezka obchází vřesoviště na bývalé dopadové ploše Jordán. Tato stezka je zároveň „ochutnávkou“ Středočeského kraje v Prázdninové štafetě.

Prázdninová štafeta zařadí do svých výletních cílů další čtyři podobné „ochutnávky“ z regionů sousedících s Plzeňským krajem. Zámek Kratochvíle v Jihočeském kraji vybrali pracovníci Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Karlovarsko zastupuje už podruhé Botanická zahrada v Bečově nad Teplou, Ústecký kraj nabízí netradiční zříceninu hradu Petršpurk s dračí slují mezi Petrohradem a Stebnem. V Bavorsku je už tradičním cílem Historický park v Bärnau.

Jak se zařadit do soutěže a slosování?
Při návštěvě každého cíle se soutěžící (děti a mládež do 18 let) vyfotí na nádvoří či uvnitř navštíveného objektu (případně u cedule na turistické trase) a snímek pošle prostřednictvím webových stránek ZDE kdykoliv během trvání soutěže, tedy do 31. srpna. Všichni soutěžící, kteří splní daný limit patnácti navštívených cílů, budou zařazeni do slosování. Patnáct vylosovaných výherců se může těšit na odměnu. Při dosažení patnácti cílů není nutné skončit, protože pro toho, kdo navštíví nejvíc míst – cílů čeká zvláštní cena.

Za loňský rok byli absolutní vítězové tři – ti navštívili úplně všechny soutěžní cíle. Anna a Lenka Fránovy a Michal Baloun za to dostali šanci vybrat jména a pokřít v pavilonu Amazonie celou rodinku chvostanů bělolících. Dali jim jména Ema, Kiki a Matěj. Krajský radní Libor Picka pokřtil otce Kiki a Matěje a partnera jejich matky Emy a pojmenoval ho Tonda. Libor Picka předal ve středu 15. června 2022 také ocenění dalším patnácti výhercům Prázdninové štafety 2021 a vyhlásil letošní ročník.

Pořadateli soutěže jsou spolek Dobroslav, IRIS a Zoo Plzeň. Partnery jsou mimo jiné Plzeňský kraj, Správa informačních technologií města Plzně, Nadace 700 let města Plzně a EURONOVA. Podruhé v historii Prázdninové štafety je partnerem také Národní památkový ústav. Dosud se předchozích ročníků zúčastnilo více než 46 000 soutěžících.

Zdroj: Prázdninová štafeta, titulní snímek je ze křtin chvostanů bělolících 15. června v zoo

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *