Plzeňští studenti postavili vodní hrad Švihov z vlnité lepenky

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Plzni Daniel Strnádek, Michal Pavlíček a Matěj Vlnas se zapojili do projektu Stavby z vlnité lepenky a vytvořili z ekologického obalového materiálu hrad Švihov. Tématem 10. ročníku soutěže, určené středním stavebním školám, je „Národní kulturní památka“. Deset staveb, které postoupí do pražského finále, vybere odborná porota do 5. června 2016.

Studenti si pro zpracování modelu v jubilejním ročníku soutěže vybrali stavby, které jsou na seznamu národních kulturních památek a jsou spravované Národním památkovým ústavem (NPÚ), státní organizací pověřenou páčí o památky České republiky. Každá z přihlášených 29 středních stavebních škol měla možnost do soutěže přihlásit dvě stavby. Letos mimořádně bude do finále porotou vybráno 10 nejlepších staveb.

Autoři vítězného projektu se mohou těšit na ceny v hodnotě 25 tis. Kč. Druhá škola v pořadí obdrží 10 tis. Kč a projekt, který obsadí 3. místo získá výhru v hodnotě 5 tis. Kč. Kromě cen od Svazu výrobců vlnitých lepenek (SVVL) v celkové hodnotě 40 000 Kč je ve hře i zvláštní Cena Národního památkového ústavu. Její výherci si odnesou poukaz na zážitkový den na některé z památek ve správě NPÚ, tedy na některém hradu, zámku, skanzenu či možná na dole Michal. Všichni finalisté pak získají dvě volné vstupenky na libovolnou památku ve správě této instituce.

Finále soutěže a slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 15. června v zahradě Ledebourského paláce, která je součástí komplexu historických Zahrad pod Pražským hradem. I ty jsou jednou z národních kulturních památek spravovaných NPÚ, a zároveň veřejnosti přístupným „klidným místem v srdci Prahy“, které návštěvníkům umožní načerpat pozitivní energii, prožít neopakovatelné chvíle v romantickém prostředí a vychutnat si kouzelné pražské panorama.

Cílem projektu je poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů. Vlnitá lepenka má širokou škálu využití a je stoprocentně recyklovatelná. Soutěž pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci s obalovou společností EKO-KOM. Partnerem soutěže je Národní památkový ústav.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *