Plzeňský šejkt aneb Studenti hotelových škol míchali koktejly

Studenti hotelových škol a učni z celé České republiky se už po deváté utkali v míchání nápojů v kategoriích Junior Cocktail a Junior Flair, svoji kategorii Flair mají i profesionální barmani. Soutěž Plzeňský šejkr (původně Skvrňanský šejkr) se letos poprvé uskutečnila v reprezentativních prostorách restaurace Hotelu Central na náměstí Republiky. Prestižní akci pořádá Akademie hotelnictví a cestovního ruchu v Plzni, odborným garantem je Česká barmanská asociace.

Nejúspěšnější v nejpočetnější kategorii Junior Cocktail byla Eliška Křepelová z SPV GH Pupp Karlovy Vary s koktejlem Spring Carrot, který obsahoval kombinaci mrkve a pistácie. V kategorii Junior Flair zvítězil Lukáš Jílek ze Střední školy gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec. V kategorii Professional Flair si z Plzeňského šejkru odvážel první místo Václav Abraham.

Ve třech kategoriích 9. ročníku Plzeňského šejkru se celkem utkalo 26 soutěžících.

„Kladem letošního ročníku bylo atraktivní prostředí a velmi příjemná atmosféra. Soutěž byla poměrně náročná, soutěžící se museli například vypořádat s použitím nealko sektu v kategorii nealko drinků. Celkově se v nápojích objevilo hodně čerstvě vymačkaného ovoce a zeleniny, je dobře, že se tento nastupující trend české gastronomie promítl i do přístupu studentů. Soutěžící překvapili také vysokou úrovní zpracování ovocných ozdob,“ hodnotí odborný garant soutěže Plzeňský šejkr Zdeněk Plášil, předseda Západočeské sekce České barmanské asociace.

„Naši studenti se sice na předních místech neumístili, pro soutěžící i ostatní, kteří se soutěže zúčastní jako diváci, je ale Plzeňských šejkr skvělou motivací k dalším aktivitám. Profesně mají možnost sledovat při práci přední odborníky barmanské profese a také porovnat svoje dovednosti s ostatními studenty z České republiky,“ říká Mgr. Jana Linhartová, ředitelka Akademie hotelnictví a cestovního ruchu, která Plzeňský šejkr pořádá.

Akademie hotelnictví a cestovního ruchu v Plzni je soukromá střední škola a střední odborné učiliště. Své studenty připravuje především pro práci ve všech oborech gastronomie. Vychovává manažery hotelového provozu, kuchaře, číšníky, průvodce v turistickém ruchu a animátory.

Absolventi nemají problémy se získáním zaměstnání. Mnozí si už dobyli významné posty ve svém oboru, dvě třetiny absolventů pokračují ve studiu na vysoké škole. Žáci mohou během studia absolvovat certifikované kurzy barmanský a baristický, ale také sommelierský, kurz vyřezávání ovoce a zeleniny a další zajímavé aktivity.

Daniela Vítová

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *