Plzeňské orchestrální sdružení s Lilkou Ročákovou a Ivanem Paříkem už dnes ve Vodárně

Mimořádný Podzimní koncert připravilo na pondělí 27. listopadu od 19.30 hodin v sále Vodárny Plzeň Plzeňské orchestrální sdružení. Koná se u příležitosti životního jubilea dlouholeté sólistky opery Divadla J. K. Tyla v Plzni Lilky Ročákové, koncert bude dirigovat porevoluční šéf plzeňské opery a její dlouholetý šéfdirigent Ivan Pařík. Ivan Pařík bude nejen stát u dirigentského pultu, ale koncert doplní i průvodním slovem, v němž seznámí publikum se zajímavostmi vztahujícími se k jednotlivým skladbám.

Koncert zahájí raná Sinfonia II D dur Felixe Mendelssohna – Bartholdyho (1809-1847), následovat bude Adagio a fuga c moll, KV 546 Wolfganga Amadea Mozarta (1756-1791). Po dílech světových komponistů zazní česká hudba – dílo vynikajícího českého skladatele Josefa Antonína Plánického (1691-1732), který se výrazně prosadil při svém působení v hornobavorském Freisingu. Zde zkomponoval s velikým ohlasem slavnostní operu k oslavám tisíciletého jubilea biskupství: Zelus divi Corbiniani Ecclesiae Frisigensis Fundamentum, která se ovšem nedochovala podobně jako jeho další skladby jak duchovní, tak zábavné a společenské. Jediné jeho zachované kompletní dílo je cyklus 12 duchovních árií Opella ecclesiastica z roku 1723. A právě z něj zazní Opella prima „De amore erga Deum“ (O lásce k Bohu), kterou za doprovodu orchestru přednese Lilka Ročáková.

Po přestávce se publikum může těšit na skladatele 20.století. Druhou polovinu koncertu uvede Adagio pro smyčce z roku 1938 Američana Samuela Barbera (1910-1981), jedno z jeho nejznámějších děl, proslavené Arturo Toscaninim a orchestrem NBC. Koncert završí Simple Symphony, op. 4 – Jednoduchá symfonie Benjamina Brittena (1913-1976), kterou tento významný britský skladatel, dirigent a klavírista složil mezi prosincem 1933 a únorem 1934. Použil skladby, které zkomponoval jako dítě mezi roky 1923 a 1926. Poprvé byla Simple Symphony provedena v roce 1934 v Norwich, Britten ji sám nastudoval a dirigoval s tamějším amatérským orchestrem.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *