Plzeňské Finále láká na premiéry a předpremiéry

Festival Finále Plzeň tradičně uvádí zajímavá filmová díla v premiéře, předpremiéře či před distribucí do kin v České republice. I letošní ročník láká na zajímavá díla – světovou předpremiéru loutkového celovečerního filmu Malý pán, předpremiéru televizního filmu Uspávačka, premiéru nové digitální verze Trnkových Starých pověstí českých a česko-německého snímku Schmitke, který byl u nás zatím uveden jen na FebioFestu.

 

„Trnkovy Staré pověsti české se díky digitalizaci dostanou i k zahraničním divákům. Návštěvníci našeho festivalu budou mít možnost je shlédnout při slavnostním zahájeni 26. dubna a poté i 1. května. Světová předpremiéra českého loutkového filmu točeného v reálném prostředí s názvem Malý pán režiséra Radka Berana bude uvedena za přítomnosti delegace, které se zúčastní i režisér Beran a Saša Rašilov, který propůjčil hlas Malému pánovi, v pondělí 27. dubna od 19 hod.,“ uvádí podrobnosti výkonná ředitelka festivalu Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová.

Předpremiéra televizního filmu o sériové vražedkyni Uspávačka režiséra Martina Dolenského bude na festivalu uvedena v úterý 28. dubna ve 20.30 hod (druhá projekce je plánována na 29. 4. od 14 hod.).

V soutěži českých a slovenských celovečerních hraných filmů uvede Finále Plzeň i film Schmitke, který zatím není distribuován do českých kin a uvedl ho jen FebioFest. Film režiséra Štěpána Altrichtera bude v Plzni uveden v pondělí 27. dubna od 16. 30 hod. za přítomnosti producenta Tomáše Vacha (druhá projekce je plánována na pátek 1. května v 10 hod.).

 

Uspávačka (r. Martin Dolenský, 2015)

Autentická rekonstrukce života naší nejznámější sériové vražedkyně: po bezproblémovém dětství se najednou ocitá na ulici, v kriminální subkultuře, krade a v 16 letech je odsouzena za první vraždu. Fabiánová se vyznačuje lesbickou orientací, patologickou nenávistí k mužům, brutální agresivitou. Součástí jejího psychologického profilu je nejenom lhostejnost k cizím osudům, ale i k vlastnímu životu. Přes svoji inteligenci vůbec nezahlazuje stopy na místě činu. Chová se, jako by se nic nestalo. Při soudním procesu se naopak chová jako schopná manipulátorka. Sériová vražedkyně Fabiánová po prokázané třetí a čtvrté vraždě dostala doživotí. Všechna obvinění stále plně popírá.

 

Malý pán (r. Radek Beran, 2015)

Projekt je postaven na úspěšné dětské knize „ Velká cesta Malého pána“. Zpracování využívá klasické loutkové podání, které je zasazeno do reálného prostředí lesa. V dutině malého vršku bydlel Malý Pán. Bydlelo se mu tam celkem dobře, až jednou v noci se mu zdál sen. V tom snu se mu zdálo o Zubatém domečku, nad jehož dveřmi četl nápis – ZDE NAJDEŠ, CO TI SCHÁZÍ. Když se ráno Malý Pán probudil, nemohl se zbavit pocitu, že mu najednou skutečně cosi chybí… Je to film o hledání tušených vlastních mezer, kdy složitá krajina života nedává na jeho otázky potřebné a ani srozumitelné odpovědi.

 

Staré pověsti české – digitalizace (r. Jiří Trnka, 1952)

Zfilmované Jiráskovy Staré pověsti české se dočkají díky společnosti Plzeň 2015 a Národnímu filmovému archivu digitalizace. O procesu digitalizace vzniká i kniha.

Na digitalizaci mohou přispět i zájemci z řad široké veřejnosti: Projekt lze finančně podpořit až do 24. dubna na http://www.everfund.cz/cs/projekt/stare-povesti-ceske-jiriho-trnky-digitalne

 

Schmitke (r. Štěpán Altrichter, 2014)

Příběh neotřele a originálně vyprávěného filmu se odehrává na pomezí Česka a Německa – v malém městečku uprostřed lesů na hřebenech Krušných hor. Julius Schmitke je postarší německý konstruktér, jehož osamělý život se skládá z nevzrušivé práce, ukecaného mladého kolegy a občasného vábivého snění o hlubokém lese. Když je jednoho dne pověřen opravou nevysvětlitelně skřípající staré turbíny, již kdysi navrhl, není z výletu na českou stranu Krušných hor příliš nadšen. Podivný, atmosférický kraj hlubokých lesů, zchátralých dolů a neméně podivných lidí v něm mnoho důvěry nevyvolá. Ale když se mu kolega přes noc záhadně ztratí, musí i Schmitke vstoupit mezi mlhou zahalené stromy. Snímek spojuje komediální nadsázku a mysteriózní atmosféru.       (tz)

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *