Plzeňské Divadlo Alfa se podílí na česko-japonské inscenaci o Věře Čáslavské

Koprodukční česko-japonskou inscenaci o letních olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 a o úspěchu české gymnastky Věry Čáslavské připravuje plzeňské loutkové Divadlo Alfa. Podílejí se na něm autorsky Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský z královéhradeckého Divadla Drak, herci z Alfy a hudebníci a herci z tokijského divadla PUK. Představení se bude připravovat příští rok v Tokiu, kde bude také 1. srpna premiéra, řekl ředitel Alfy Jakub Hora.

„Našli jsme společné téma, které spojuje Japonce a Čechy, a to je olympiáda v Tokiu v roce 1964, kde naše gymnastka Věra Čáslavská získala tři zlaté medaile. Pro Japonce a pro Tokio je to okamžik, kdy se znovu Japonsko po válce otevřelo světu, a je to okamžik, kdy země začala růst. Je to takový symbol 60. let, který pro Japonsko znamenal cestu k progresi a pokroku,” uvedl Hora.

Plzeňská Alfa v posledních letech opakovaně navštívila Japonsko, získala tam kontakty a její herci se spřátelili s kolegy z tokijského divadla PUK. „Dlouhodobě jsme se bavili o nějaké spolupráci a aktuálně tomu napomohl Národní plán obnovy, což je program, který podporuje mezinárodní spolupráci,” řekl Hora. Na rezidenční přípravu v Tokiu a vznik inscenace získalo divadlo podle stránek ministerstva kultury pro letošní a příští rok zhruba 1,3 milionu korun.

Rodinné představení připravují tvůrci jako pohádku, jako přímý přenos ze dnů olympiády, kdy Čáslavská v Tokiu bojovala o medaile. „Nápad Čáslavská vnikl u nás v divadle a našel odezvu v Tokiu. Celý rok 1964 je pro Tokio symbol velké události, která přetrvává do dneška a lidé si ji pamatují. Dokonce starší lidé si vzpomínají na Čáslavskou, takže je to stále pamatovatelný příběh,” dodal Hora.

Ze svého dosud největšího japonského turné se Alfa vrátila právě před rokem. Jedenáctičlenná skupina loutkářů během 55 dnů odehrála v 15 městech 35 představení své loutkové komedie s názvem „Pozor, Zorro!”. Divadlo zároveň dostalo pozvání k dalším hostováním roce 2024. Úspěšná byla podle Hory i japonská hostování Alfy s loutkovou inscenací Tři mušketýři v roce 2018 a v roce 2019 s inscenací Johannes Doktor Faust.

Zdroj: divadlo.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *