Plzeňské biskupství vydraží jubilejní desátou várku Pilsner Urquell původně určenou papeži

Plzeňský pivovar letos již podesáté uvařil jubilejní várku piva Pilsner Urquell, která každoročně putuje do Vatikánu k papeži a kterou navazuje na tradici starou více než sto let. Kvůli mimořádným opatřením letos nebylo možné zásilku do Itálie doručit, proto pivovar celou várku věnoval plzeňskému biskupství. To se rozhodlo požehnané pivo vydražit ve speciální aukci, která začala 29. dubna, přičemž poslední aukce skončí 14. května, na aukčním portále Aukro. Výtěžek z prodeje bude věnován na dobročinné účely. 

Symbolických 2020 lahví piva mělo doputovat k papeži Františkovi před Velikonocemi, aby mohly být součástí každoročních oslav v srdci Říma. V aukci, která od středy 29. dubna od 20:00 hodin probíhá na největším českém online tržišti Aukro, se draží lahve s požehnanou velikonoční várkou. Polovina získaných prostředků z aukce půjde přímo do Vatikánu, druhou polovinu obdrží Diecézní charita Plzeň. „Papež František i Diecézní charita Plzeň využijí finanční prostředky na zmírnění dopadu současné pandemie. Všichni jsme na jedné lodi a já jsem skutečně vděčný, že i takto můžeme pomoci,“ uvedl plzeňský biskup Tomáš Holub.

Tradiční velikonoční požehnanou várku pro papeže uvařil Pilsner Urquell letos už po desáté v novodobé historii. Navazuje tak na více než sto let starou tradici, kdy si plzeňský ležák nechal do Vatikánu posílat na doporučení svých lékařů papež Lev XIII. Požehnána byla již historicky první várka Pilsner Urquell, kterou uvařil sládek Josef Groll v roce 1842.

Lahve jsou sdružené v baleních po osmi, přičemž každé balení má své unikátní číslo, a vyvolávací cena jednotlivých balení je 249 Kč. Některá balení mají navíc svého patrona z řad osmnácti známých osobností, mezi kterými jsou významní sportovci, herci, umělci i církevní představitelé (jejich seznam je na konci článku). Tato balení zdobí také podpis patrona a věnování, které z těchto lahví dělá opravdový sběratelský unikát. Ke každému balení obdrží výherce dražby certifikát s podpisy plzeňského biskupa Tomáše Holuba a plzeňského sládka Václava Berky, případně i s věnováním od některého z patronů. Jména patronů budou odhalována postupně den po dni. Každý úspěšný dražitel také obdrží osobní poděkování biskupa Tomáše Holuba.

Tradici velikonoční várky pro papeže chce pivovar udržovat i nadále. „I když se teď pozornost všech upíná jiným směrem, rádi bychom tak dlouhou a oblíbenou tradici udrželi a pivo Pilsner Urquell do Vatikánu doručili hned, jakmile to situace dovolí,“ vysvětluje Václav Berka z Prazdroje. Pivovar tedy na letošní rok plánuje založit novou várku, kterou pošle do Vatikánu. Na požehnání se opět domluví s plzeňským biskupstvím.

 

Některá balení speciální velikonoční várky mají svého patrona z řad osmnácti známých osobností:

Ondřej Synek veslař, medailista LOH v Pekingu, Londýně a Riu

Aleš Háma herec, moderátor a hudebník

Jiří Kejval předseda Českého olympijského výboru

Aňa Geislerová herečka, spisovatelka

Zuzana Hejnová atletka, medailistka LOH v Londýně

Prof. Jan Pirk přednosta Kardiocentra IKEM

Gen. Aleš Opat náčelník Generální štábu AČR

Dominik kardinál Duka arcibiskup pražský

Petr Malásek klavírista a skladatel

Marek Eben herec, moderátor a hudebník

Michal Hrůza hudební skladatel a zpěvák

Zbigniew Czendlik farář z Lanškrouna

Jiří Strach režisér

Petr Janda hudební skladatel, kytarista a zpěvák

Jiří Bartoška ředitel Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, herec

Jiří Suchý herec, textař, spisovatel

Eva Samková snowboardistka, medailistka ZOH ze Soči a Pchjongčchangu

Kateřina Neumannová běžkyně na lyžích a olympionička

 

Zdroj: Biskupství plzeňské

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *