Plzeňská činohra uvede v sobotu oblíbenou komedii Sen noci svatojánské

Činohra Divadla J. K. Tyla uvede jednu z nejslavnějších a nejoblíbenějších komedií Wiliama Shakespeara Sen noci svatojánské v režii vyhledávaného režiséra Filipa Nuckollse. Premiéře, která se koná v sobotu 22. října na Nové scéně v tradičních 19 hodin, bude předcházet poutavé vyprávění předního českého shakespearologa prof. Martina Hilského. Přednáška začíná v 15 hodin rovněž na Nové scéně, vstupenky na ni je nutno zakoupit zvlášť.

Humor, magickou atmosféru kouzelné noci, půvabné snové scény, ale především lásku ve všech jejích podobách, a to včetně sexu. To vše nabídne nová inscenace Snu noci svatojánské, kterou v Plzni uvede režisér Filip Nuckolls. Někdejší umělecký šéf a kmenový režisér Činoherního studia v Ústí nad Labem působí v mnoha divadlech v České republice včetně známého Divadelního spolku Kašpar, v DJKT však pracuje poprvé.

Shakespeare je pro Nuckollse oblíbeným autorem a mnohokrát také dokázal, že si s ním rozumí. Inscenoval například Dva pány z Verony, první i druhý díl Jindřicha IV. a jeho úspěšná inscenace Zkrocení zlé ženy se objevila v cyklu České televize Rok regionálních divadel. Sen noci svatojánské je pro režiséra textem, který dává obrovskou plochu fantazii: „Na Snu je krásný onen průmět mezi civilizací a nadpřirozeným světem. Divákův čas by se měl v divadle proměnit v čas sváteční,“ slibuje.

Dramaturgicky inscenaci připravil Vladimír Čepek a i v tomto případě jde o osvědčenou kombinaci. Oba tvůrci společně pracovali téměř na všech zmíněných titulech. „Když budeme každý rok uvádět jednu Shakespearovu hru, máme do důchodu co dělat,“ žertují. Podle Vladimíra Čepka inscenace naplno zúročuje potenciál Shakesperova textu a dává vyniknout všem jeho rovinám od vyostřených komediálních scén až po scény magické. „Sen noci svatojánské se odehrává ve třech rovinách: V realitě, ve snové rovině a v rovině divadla na divadle. Všechny tři se snažíme naplno využít. Pracujeme se slovní i situační komikou, humorné pasáže jsou v kontrastu se snovými momenty. Výslednému efektu napomáhá vynalézavá scéna Lukáše Kuchinky, která využívá zavěšené látkové šály, a atmosféru magického lesa dotváří projekce. S kontrastem reality a snu pracují i výrazné kostýmy Jana C. Löbla,“ vysvětluje dramaturg a dodává, že důmyslná scéna umožní také jeden scénický efekt, jehož hlavním aktérem bude herec Martin Stránský. O jaké divadelní kouzlo půjde, bude překvapením.

Kromě výtvarné stránky inscenace by její velkou devizou měla být i hudba. Jejím autorem je Ondřej Švandrlík, který jako autor scénické hudby spolupracuje s mnoha divadly v republice a je frontmanem kapely Nauzea, známé nejen návštěvníkům festivalu ColoursofOstrava. Dva stěžejní songy do Snu noci svatojánské nahrál Švandrlík se zpěvačkou LepetiteSonja z kapely KillTheDandies.

Dvojrole Hipolyty a Titánie a Oberona a Thesea jsou připraveny pro Štěpánku Křesťanovou a Martina Stránského, v rolích mladých milenců se představí Zuzana Ščerbová, Kamila Šmejkalová, Petr Konáš a Jan Maléř. V rolích řemeslníků a elfů účinkují další členové činohry DJKT: Marek Adamczyk, Marek Mikulášek, Ondřej Vacke, Miloslav Krejsa, Michal Štěrba a hostující Jaroslav Matějka. Tento plzeňský rodák, který v současnosti působí v Městském divadle Brno, by měl být od ledna novou posilou souboru. V roli Egea vystoupí letos jubilující Josef Nechutný.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *