Plzeňané poslali do Afriky 17 krav. Nakoupili také knížky pro děti

Dárci v Plzni nakoupili 17 krav, 121 ovcí, 32 včelích úlů nebo 988 kuřat, které letos i v minulých letech putovaly nejchudším lidem planety. 116 dárců také na charitativním eshopu Skutecnydarek.cz koupilo knížky či doučování pro místní děti ze sociálně slabých rodin. Chtěli tak pobavit a potěšit pod stromečkem svoje blízké. Letos se dárky pro Česko podruhé distribuovaly místním dětem.

Peníze vybrané díky Skutečnému dárku pomáhají na Plzeňsku zlepšovat situaci dětí z chudších rodin. Člověk v tísni díky nim letos mohl nakoupit 35 knížek a navíc další školní pomůcky. “Kromě přípravy do školy s dětmi trávíme volný čas a pravidelně připravujeme různé volnočasové aktivity – chodíme do kina, do vzdělávacích center, jezdíme na výlety i na vícedenní zážitkové akce. Snažíme se tak dětem doplnit zážitky, které jim oproti jejich vrstevníkům často chybí,” říká Dalibor Hapl z plzeňské pobočky Člověka v tísni.

“V současné době se individuálně věnujeme 33 dětem, do našich školních klubů, kde probíhá skupinové doučování, je zapojeno dalších 26 dětí. Dětem v předškolním věku se věnujeme v naší “předškole” v Rokycanech. Tak jako v jiných předškolních zařízeních, se i v naší “předškole” snažíme hlavně o to, aby si děti zvykly v kolektivu, dohnaly potřebné dovednosti a byly připraveny na vstup na základní školu,” dodává Hapl. V Plzeňském kraji pomáhá Člověk v tísni dětem s učením na Domažlicku, Horšovskotýnsku, Klatovsku, Nýřansku, Rokycansku a Stodsku.

Pomoc v Česku

Poslední dva roky pomáhají čeští dárci skrze SkutecnyDarek.cz i jinde v Česku. Dětem chudších rodičů zapojených do doučování nebo předškolních klubů tak umožnili získat několik set dětských knížek. Ty dostaly jako odměnu na konci školního roku, nebo je dostanou k letošním Vánocům. Knížky můžou děti využívat nejen během doučování či v klubech, ale i doma.

“Je to hlavně motivace k samostatnému čtení. Pro mnohé je to opravdu první knížka, kterou vlastní,“ říká projektová manažerka Člověka v tísni Petra Sedláčková. “Do předškolních klubů jsme nejčastěji nakupovali interaktivní pohádkové knížky, knihy s říkadly pro rozvoj jazyka, komiksy a pracovní listy,” vypočítává Sedláčková. “S dětmi také navštěvujeme knihovny nebo účastníme se čtenářských klubů.”

V tomto roce podpořili lidé přes eshop SkutecnyDarek.cz více než 480 dětí. Člověk v tísni dětem pořídil i potřebné učebnice a pomůcky: mapy, cvičné texty, jazyková pexesa, pracovní listy, obálky, záložky, výtvarné potřeby, deskové hry, šipky, míčky ad. Díky Skutečnému dárku mohl Člověk v tísni také uhradit cestovné více než 300 dobrovolníků, kteří dojíždějí děti doučovat přímo do rodin. V roce 2016 Člověk v tísni také provozoval také 14 nízkoprahových předškolních klubů pro 256 dětí.

Vzdělávací program Jeden svět na školách díky Skutečnému dárku připravil tři semináře pro učitele a podpořil vzdělávací portál jsns.cz, který učitelům bezplatně nabízí 212 audiovizuální lekcí, které aktuálně využívá tři a půl tisíce základních, tedy víc než polovina středních škol v České republice. Dalších 16 seminářů pro učitele uspořádal díky eshopu i vzdělávací program Varianty, který se zaměřil se na práci s dětmi s poruchami pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a metody práce s jinakostí ve třídě a školní družině.

Z Plzně do celého světa

Také díky lidem z Plzeňska může Člověk v tísni pomáhat tam, kde je to nejvíce potřeba. S prodejem dárkových certifikátů začal v roce 2009. Od té doby si je koupilo už přes 50 tisíc Čechů. Za kozy či záchody a další věci pro potřebné dali dohromady více než 75 milionů korun. Díky nim rozdal Člověk v tísni skoro 15 tisíc kusů drůbeže, 6025 koz a ovcí, zasadil 723 tisíc sazenic, pomohl vybudovat 729 bioplynáren, postavil 196 včelích úlů, vybavil 199 škol a zaočkoval 28 217 krav. Skutečné dárky tento rok pomáhaly kromě České republiky také v Etiopiii, Nepálu, Gruzii, Afghánistánu, na Filipínech a na Srí Lance.

“Dražba” obrazů

Obyvatelé Plzně mohou letos spojit podporu sbírky s netradičním zážitkem. „Tuto středu zveme všechny zájemce do plzeňské kavárny Inkognito, kde bude připravena dražba obrazů. Nejde tedy o dražbu v pravém slova smyslu, ale budeme nabízet dárkové certifikáty sbírky Skutečný dárek a pro ty, kdo se rozhodnou ji podpořit nejvyšší částkou, máme připravené dárky navíc – originální obrazy, které vytvořili pracovníci naší pobočky,“ vysvětluje Dalibor Hapl. Akce se koná od 20.00 hod.

O Skutečném dárku

Skutecnydarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Skutečné kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *