Plzeňané chválí MHD, kulturu, sportoviště i úřady. Kritizují bezpečnost ve městě

Nečekaný zájem projevili obyvatelé Plzně o průzkum spokojenosti, který se uskutečnil v dubnu letošního roku. Svůj názor vyjádřilo téměř 2500 lidí a město Plzeň jim za to děkuje. V průzkumu, který probíhal formou online dotazníku, mohli lidé vyjádřit svůj názor například na témata, jako jsou kultura, životní prostředí, doprava, fungování úřadů či bezpečnost.

Skvěle si podle názoru lidí vede plzeňská MHD. S jejím fungováním a kvalitou je spokojeno 90 procent zapojených respondentů. “Velmi pozitivně byla hodnocena také úroveň životního prostředí, široká nabídka a dostupnost sportovišť a dětských hřišť, práce úřadů či množství pracovních příležitostí. Více než 90 procent respondentů uvedlo, že jsou spokojeni s množstvím a pestrostí kulturních akcí,“ okomentoval výstupy primátor Roman Zarzycký

„Kulturní nabídka je v Plzni opravdu pestrá a kulturní vyžití je dostupné téměř všem. Jsem ráda, že to pozitivně vnímají i naši spoluobčané,“ doplnila Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury a památkové péče.

Naopak kritičtí byli lidé ve smyslu vnímání bezpečnosti ve městě, s níž nejsou spokojeny přibližně tři čtvrtiny dotazovaných. „Jsme si vědomi toho, že se jedná o problematické téma a výsledky to bohužel potvrzují. Pocit bezpečí je často ovlivněn řadou faktorů, kterých je nyní naše společnost plná. Bezdomovectví, drogově závislí, ale i celková nedůvěra a napjatá nálada ve společnosti mohou přispívat k tomu, že jsou lidé na téma bezpečnosti citlivější,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Jiří Winkelhöfer.

To potvrzuje i zpracovatelka průzkumu Jana Hamanová, ředitelka společnosti SC&C. „Od roku 2020 jsou lidé v České republice vystaveni silným stresovým situacím. Začalo to pandemií, pokračovalo válkou na Ukrajině a k tomu se v současné době přidala nervozita z ekonomické situace, protože vysoká inflace zasáhla velkou část společnosti. To má samozřejmě vliv na to, jak se celkově cítíme spokojeni, protože naše běžné životy jsou pod vlivem těchto negativních zpráv, které v mediálním prostoru převládají. Jako pozitivní můžeme vnímat, že se občané s těmito obavami svěřují v rámci ankety, a tak vyjadřují důvěru v možné řešení situace,“ uvedla Jana Hamanová.

Podle radního Jiřího Winkelhöfera město intenzivně pracuje na zlepšení pocitu bezpečí občanů. Podařilo se například pomocí posílení hlídek strážníků výrazně zklidnit situaci u Paluby Hamburk, stejně tak se zaměřuje na další problematické lokality v Plzni. Městská policie Plzeň má nové vedení i koncepci, v ulicích také nově fungují ukrajinští asistenti prevence kriminality a znovu se vrátily dvoučlenné hlídky. „Bolavá“ témata řeší společně město se státní i městskou policií a také s neziskovými organizacemi.

Průzkum nechal vypracovat Útvar koncepce a rozvoje města Plzně, který má na starosti mimo jiné i tvorbu strategických dokumentů města.

Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *