Plzeňan, který odklízel trosky Dvojčat, vydal svůj příběh nyní v angličtině

Žil a pracoval v New Yorku. Když viděl hořící budovy Světového obchodního centra, vydal se varovat záchranné týmy před pádem zasažených budov. Pracoval totiž s architekty, co navrhovali mrakodrapy. Bohužel přišel pozdě. Pomáhal tedy alespoň odklízet trosky a nalezená těla. Plně se zapojil do záchranných prací. Pro týmy hasičů i záchranářů vytvořil 3D modely obou zřícených budov. Pomohlo to zorientovat se runách.
Hluboce jej to zasáhlo! Jako psychoterapii o všem napsal úspěšnou knihu Věže – Příběh 11. září. Nyní ji vydává poprvé v angličtině, a to i jako audioknihu. Publikace dnes v Americkém centru ambasády Spojených států v Praze pokřtí český velvyslanec v USA pan Petr Kolář spolu se známým českým filmovým režisérem Janem Hřebejkem. Virtuálně se s místem křtu propojí z New Yorku i jeden z hrdinů knihy, profesionální hasič Tiernach Cassidy, který se záchranných prací účastnil a jehož kolegové z jednotky přitom zahynuli. Cassidy si jako terapii nechal na záda vytetovat obraz události útoku na new yorská “Dvojčata”, jak se světovému obchodnímu centru přezdívalo. Tetování Cassidyho zad také zdobí obálku české i anglické verze knihy, stejně jako přebaly CD audioverzí. Autorem je Plzeňan Jiří Boudník, který v 80. letech emigroval spolu s matkou a sestrou. V Americe vystudoval architekturu i umění. Dnes působí jako architekt a je také spisovatelem. Vrátil se do Plzně, ač se pohybuje mezi Českou republikou a USA. Působí jako architekt a jeho specializací jsou výškové budovy.
Křest českého i anglického vydání Boudníkovy knihy stejně jako anglické audioverze se konal ve čtvrtek 9. 9.2021 v prostorách Amerického centra ambasády Spojených států v Praze. Kmotry knihy se stali známý filmový režisér Jan Hřebejk a někdejší český velvyslanec v USA Petr Kolář. Celý program včetně videomostu do USA, ve kterém promluvil hasič Thiernach Cassidy (jehož velké tetování zad na počest jeho kolegů, kteří při záchranných pracích zahynuli, zdobí obálku Boudníkovy knihy) sledovaly dva naprosto plné sály čtenářů.
Vezmeme-li v potaz, že Jiří Boudník odcházel do emigrace jako “obyčejný kluk z Plzně” a vypracoval se na umělce, architekta a úspěšného spisovatele, stal se čtvrteční křest také určitým podtržením splnění Boudníkova “amerického snu”. Myslím, že můžeme být na svého plzeňského rodáka hrdí!
David Růžička

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *