Plzeň začala používat novou pamětní knihu, předchozí zaplnily stovky podpisů

Město Plzeň začalo používat novou pamětní knihu, do níž se zapisují nejvýznamnější návštěvy i držitelé městských ocenění. Na zakázku vyrobená kniha s koženou vazbou a 250 listy ručně zhotoveného papíru barvy slonové kosti nahradila předchozí, již Plzeň měla od roku 1994. První záznamy v nové knize, která uchová pro příští generace část historie města, se vztahují k lednovému zahájení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a k březnové návštěvě prezidenta Miloše Zemana.

„Do naší pamětní knihy se zapisují významné české i zahraniční osobnosti, jako jsou státní
činitelé, diplomaté, osobnosti kulturního života a další, ale také občané, kteří obdrželi ocenění města,“ uvedla vedoucí oddělení protokolu kanceláře primátora Jana Švábková. Podle ní jde v průměru o jeden zápis za dva měsíce.

Plzeň si nechala novou pamětní knihu vyrobit v papírenské manufaktuře ve Velkých Losinách už před třemi lety, poté čekala, až se předchozí zaplní. V ní je prvním záznamem zápis účastníků akce Den PEN klubu z roku 1994, mezi nimiž byl Václav Havel, Pavel Tigrid, Jiří Stránský, Tom Stoppard a další. Naopak posledním signujícím je z loňského listopadu předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček.

Přebal nové knihy tvoří vazba zhotovená z přírodní hověziny, uprostřed čelní desky je vsazen kovový reliéf, otisk historické pečetě města Plzně, rohy zdobí mosaz. Oba porevoluční svazky se navzájem podobají, nový má však o 100 listů více. V Archivu města Plzně jsou uloženy tři podobné knihy, které mapují návštěvy z let 1950 až 1955, 1960 až 1965 a 1965 až 1990.                             (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *