Plzeň slaví čtvrtstoletí partnerství s Takasaki, nabídne dílny a přednášky mistrů

Týden dílen a přednášek s mistry tradičních japonských umění v oblasti kaligrafie, bonsaj, ikebany a čajového obřadu nabídne od 1. do 7. října Plzeň. Akce je hlavním bodem oslav 25 letého partnerství krajské metropole s více než devět tisíc kilometrů vzdáleným japonským Takasaki. Kromě kultury funguje spolupráce obou měst i v oblasti ekologie, v minulosti si samosprávy i občané také pomáhali při živelných katastrofách.

„Je již tradicí, že z Takasaki přijíždí do Plzně mistři tradičních japonských disciplín, mnozí z nich jsou držiteli významných kulturních ocenění. Povedou tvůrčí dílny, o své umění se podělí s našimi občany,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký. Podle něj je spolupráce v oblasti kultury velmi aktivní, v Plzni se v uplynulých letech představila řada partnerských umělců, například skupina bubeníků Yorimasa Daiko, vystavovali zde autoři Hisako Ymai, Yunko Nagano, Yúsai Kobayashi, Reiko Seki a mnozí další. Naopak v Takasaki, jež je rodným městem dvou japonských premiérů, vystupovaly Divadlo Alfa, Velký dechový orchestr Konzervatoře Plzeň, folklorní soubor Mladina, Divadlo J. K. Tyla a s velkým úspěchem bylo v Takasaki City Gallery představeno výtvarné dílo Josefa Váchala a Jiřího Kornatovského.

 

„Partnerství ale není jen o kultuře, stejně tak mezi námi funguje v dalších oblastech,“ doplnil primátor. Opravdové přátelství a vzájemná úcta mezi oběma městy se podle jeho slov potvrdila například při sbírce občanů Takasaki, kteří přispěli na odstranění škod v Plzni po ničivých povodních před 13 lety, stejně tak i při poskytnutí finančního daru městem Plzeň po katastrofálním zemětřesení v Japonsku v roce 2011.

 

Podle Jany Švábkové, vedoucí oddělení protokolu Magistrátu města Plzně, byla smlouva obou měst podepsána primátory 1. srpna 1990. Podnětem byly dlouhodobé technicko-hospodářské styky takasackého pivovaru Kirin Beer s Plzeňským Prazdrojem. „Aktuálně má Plzeň uzavřeno partnerství s celkem sedmi městy, je to německý Regensburg, švýcarský Winterthur, belgické Liège, francouzské Limoges, slovenská Žilina a americký Birmingham,“ uvedla. Plzeň ročně osloví dvě až tři zahraniční města, která mají zájem o navázání partnerské spolupráce. „Upřednostňujeme menší počet partnerských měst, kterým můžeme nabídnout kvalitní spolupráci, proto uzavírání partnerské smlouvy předchází minimálně tříletá nezávazná spolupráce s daným městem. Během této doby si obě samosprávy ověří, zda mají skutečný zájem a potenciál k dlouhodobé aktivní spolupráci,“ doplnila Jana Švábková. Při výběru partnerského města musí být splněna určitá kritéria, jako jsou například přibližně stejný počet obyvatel, podobné kulturní instituce a zařízení, podobná úroveň školství a další. Uzavření partnerství musí schválit vedení obou měst.

 

Jako hlavní část oslav nabídne Plzeň od 1. do 7. října týden dílen a přednášek s mistry tradičních japonských umění. Dílny a přednášky nejsou jedinou možností, jak se setkat s mistry a umělci z Japonska nebo se více dozvědět o kultuře země vycházejícího slunce. Aktuálně se v prvním patře Západočeského muzea koná první evropská výstava kaligrafií fenomenální umělkyně Shōko Kanazawy a newyorské sochařky Karen LaMonte, v přízemí je možné vidět fotografie Zdeňka Thomy s názvem Oslnivé barvy japonského podzimu. Ve čtvrtek 8. října od 18 hodin se v muzeu uskuteční přednáška a autogramiáda nové knihy přední české japanoložky Vlasty Čihákové Noshiro s příběhem hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi, která žila dlouhá léta na panství v Poběžovicích v západních Čechách. (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *