Plzeň se už v sobotu v Praze představí jako město nabízející špičkové umělecké zážitky

Na Dni Plzně v  Senátu Parlamentu České republiky se v  sobotu 22. června ve Valdštejnské zahradě představí Plzeň jako město, které umí ve své široké kulturní nabídce poskytnout špičkové umělecké zážitky. Hlavní roli bude po celý den hrát Plzeňská filharmonie, jež si letos připomíná 100 let od založení Symfonického orchestru Osvětového svazu, svého předchůdce. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení komorního orchestru, dětské představení a v  závěru dne na slavnostní koncert. Kromě toho Plzeň ukáže ve Valdštejnské zahradě práci pivovarských bednářů a předvede tradiční potraviny Plzeňského kraje. K  vidění bude také výstava Plzeňská filharmonie – 100.

„Každý rok se snažíme využít příležitosti představit naše město tuzemským i zahraničním turistům v  sídle Senátu prostřednictvím plzeňské jedinečnosti nebo výjimečné události. Letos jsme se rozhodli pro Plzeňskou filharmonii, která má za sebou stoletou historii, během níž se stala neodmyslitelnou součástí kulturního života Plzně. Obdivuhodné renomé si získala také v zahraniční,“ uvedl senátor Lumír Aschenbrenner, který nad akcí převzal záštitu.

„Během té dlouhé a ne vždy jednoduché cesty filharmonie provedla tisíce koncertů a vždy rozdávala radost a potěšení svým věrným posluchačům. Stala se stálicí nejen na plzeňské, ale i české hudební scéně. Svědčí o tom například prestižní ocenění Classic Prague Awards, které získala za nahrávku Kompletního díla pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů v  roce 2017,“ doplnil primátor Martin Baxa.

Podle ředitelky Plzeňské filharmonie Lenky Kavalové je pro filharmonii čest reprezentovat město Plzeň na takové významné akci. „Věřím, že náš rozmanitý program potěší všechny návštěvníky, kteří během dne do Valdštejnské zahrady zavítají,“ uvedla.

Program akce je rozdělen do několika sekcí, které se budou v  průběhu dne střídat. Komorní orchestr Plzeňské filharmonie si připravil díla Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta a v  jeho podání zazní rovněž Pachelbelův Kánon. Na děti čeká šedesátiminutové představení s  názvem To byste nevěřila, co má mistr nejraději, oblíbený pořad s  hravou soutěží v  hlavní roli s  Monikou a Svatoplukem Schullerovými. V  podvečer se představí členové Plzeňské filharmonie pod taktovkou japonského dirigenta Chuhee Iwasakiho v pětačtyřicetiminutovém vystoupení, v  němž zazní Griegovy suity č. 1 a 2 z Peer Gynta, Netopýr fantasie pro housle a orchestr Johanna Strausse ml., obojí v  aranžmá Tomáše Ille, a také Dvořákovy Slovanské tance č. 1, 2, a 8.

Své umění předvedou v  zahradě sídla Senátu plzeňští pivovarští bednáři, kteří jsou od minulého roku zapsáni na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Tradice bednářského řemesla v  Plzeňském Prazdroji sahá do začátků výroby zdejšího ležáku. V  dobách největšího rozkvětu na začátku minulého století pracovalo v  plzeňském pivovaru zhruba 150 bednářů, dnes jich je osm. Mají ale velmi důležitou roli, starají se o  ležácké sudy a  dubové kádě, v nichž v  plzeňských sklepích kvasí a  zraje pivo. Bednářské řemeslo je nedílnou součástí pivovaru, který usiluje o zapsání tohoto historického řemesla do seznamu UNESCO.

Součástí programu bude ochutnávka potravin lokálních výrobců plzeňského regionu. Každoročně vyhlašuje Plzeňský kraj vítězné výrobky soutěže Regionální potravina a některé z  nich se představí při této příležitosti. Zájemci o společnou cestu do Prahy se mohou přihlásit na odboru prezentace a marketinku plzeňského magistrátu. Město na akci vypravuje autobus.

Plzeňský den v  Senátu (předtím Plzeňské dny v  Senátu) organizuje město Plzeň od roku 2005. Za tu dobu se stal tradiční akcí, která se těší zájmu Pražanů a především turistů. (tz)

Ilustrační foto – Valdštejnský palác: sídlo Senátu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *