Plzeň přeje Karlu Gottovi k osmdesátinám. Rodák dostal speciální sedmnáctilitrový soudek naplněný dvanáctkou

sdr_vivid

Speciální sedmnáctilitrový dřevěný soudek naplněný dvanáctistupňovým plzeňským pivem společně s osobním gratulačním dopisem primátora Martina Baxy darovala Plzeň k  významnému životnímu jubileu zpěvákovi Karlu Gottovi. Tento slavný plzeňský rodák si jej osobně převzal ve čtvrtek 11. července v  Praze. Na přední straně soudku jsou vyryta slova: Plzeň Mistrovi.

„Pan Karel Gott je díky svému neúnavnému úsilí a mimořádnému talentu jednou z  nejvýraznějších osobností naší země. Jsme si toho vědomi, proto se v  roce 2009 stal naším čestným občanem. Plzeň tímto oceněním projevila, jak si velmi váží jeho úspěchů. Svým dílem významně přispěl i k  prestiži našeho města,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Mnohonásobný držitel ocenění Zlatý slavík a Český slavík se narodil v  Plzni 14. července 1939. V  západočeské metropoli žil s  rodiči do roku 1945, poté se přestěhovali do Prahy. Karel Gott se vyučil elektromontérem. V  50. letech 20. století začal vystupovat jako amatérský zpěvák a účastnit se pěveckých soutěží. Začátkem 60. let začal studovat zpěv na pražské konzervatoři. Milníkem jeho kariéry byla nabídka na angažmá do divadla Semafor v  roce 1962, o rok později získal svého prvního Zlatého slavíka.

Od roku 1965 se prodalo kolem 50 milionů nosičů jeho desek, což z  Karla Gotta dělá nejúspěšnějšího českého interpreta. Vydal více než 290 sólových alb v zahraničí i na domácí scéně, kromě „slavíků“ získal přes 120 televizních ocenění, osm zlatých desek, jednu diamantovou desku, opakovaně se umisťoval na prvních příčkách hitparád a prodeje desek. Nazpíval téměř 1000 písní. Čestným občanem svého rodného města Plzně se stal 2.  listopadu 2009. (tz)

Foto archiv K. Gotta

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *