Plzeň má nové vedení, primátorem je podle očekávání Roman Zarzycký (ANO)

Novým primátorem města Plzně je pětačtyřicetiletý Roman Zarzycký (ANO), který uplynulé čtyři roky působil jako první náměstek primátora. Do čela západočeské metropole jej zvolili zastupitelé na dnešním ustavujícím zasedání, ze 40 hlasujících zastupitelů získal 31 hlasů, tedy o tři víc, než činí počet koaličních zastupitelů – těch je osmadvacet.

Poprvé od devadesátých let není v radě města zástupce ODS. Prvním náměstkem primátora je Pavel Bosák (Česká pirátská strana), dalšími náměstky jsou Lucie Kantorová (ANO) a Aleš Tolar (STAN). V jedenáctičlenné Radě města Plzně bude mít ANO pět členů, po dvou Česká pirátská strana, STAN a PRO Plzeň. Deset členů je pro funkci uvolněno, jeden radní zůstane neuvolněný. V opozici v Plzni usednou zástupci ODS, TOP 09, KDU-ČSL a SPD.

„Společně s PRO Plzeň, Piráty a STAN se nám podařilo utvořit silnou a pevnou koalici, při které si všichni uvědomujeme, že v následujících čtyřech letech máme jedinečnou šanci řídit Plzeň tak, jak jsme před volbami deklarovali. Plzeň totiž změnu po 28 letech skutečně potřebuje. Chceme, aby byla moderním, západoevropským městem, městem bezpečným, chytrým, zeleným, energeticky šetrným a ekonomicky zodpovědným,“ řekl před svým zvolením Roman Zarzycký. Za hlavní kritérium úspěšnosti Plzně považuje to, jak se v ní žije jejím občanům. „Je naším stěžejním úkolem vytvořit takové podmínky, aby v Plzni chtěli žít mladí lidé, úspěšní mladí lidé, rodiny s dětmi a senioři. Občan pro nás bude na prvním místě,“ dodal Roman Zarzycký. Detailní program rozvoje města pro příští čtyři roky představí koalice v programovém prohlášení nejpozději do konce února příštího roku. Za klíčové partnery považuje nový primátor starosty městských obvodů a také Plzeňský kraj.

Náměstek primátora Pavel Bosák bude mít ve své gesci oblast technickou. Náměstkyně Lucie Kantorová povede resort školství a cestovního ruchu, náměstkem pro oblast dopravy a životního prostředí se stal Aleš Tolar.

Jedenáctičlenné vedení města Plzně tvoří vedle primátora a tří náměstků i sedm radních. Oblast kultury a památkové péče povede radní Eliška Bartáková (ANO), oblast bytovou, včetně sociálního a dostupného bydlení má na starosti Světlana Budková (STAN). Členem Rady města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání se stal Daniel Kůs (Česká pirátská strana), oblast nakládání s majetkem a správu majetkových účastí města Plzně má v gesci Vlastimil Gola (ANO). Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň) je členem Rady města Plzně pro oblast bezpečnosti a prevenci kriminality. Podporu sportu, mládeže a tělovýchovy má v gesci Tomáš Morávek (PRO Plzeň). Oblasti sociální a aktivnímu životu seniorů se bude jako neuvolněný radní věnovat Jiří Šrámek (ANO).

Na ustavujícím zasedání zastupitelstva byli zvoleni také předsedové tří výborů Zastupitelstva města Plzně. Předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva města Plzně se stal David Šlouf (ODS), funkci předsedy Výboru pro zadávání veřejných zakázek Zastupitelstva města Plzně bude jako neuvolněný vykonávat Petr Náhlík (STAN) a ve funkci předsedy Finančního výboru Zastupitelstva města Plzně pro následující čtyři roky pokračuje Jindřich Blažek (ANO).

Přestože má nová rada 11 členů oproti končícím 9 členům, nezatíží to podle primátora Romana Zarzyckého rozpočet města, počet placených funkcí zůstane stejný. Snižuje se totiž počet náměstků ze čtyř na tři, jeden člen rady i klíčového výboru bude neuvolněný. Klesne také počet komisí, a to z 15 na 13, stejně tak se sníží počet členů v komisích i výborech z 15 na 13. Město tímto krokem za následující čtyři roky uspoří na nákladech rady a poradních orgánů více než devět milionů korun.

Zdroj: www.plzen.eu, na titulním snímku přebírá Roman Zarzycký (vpravo) primátorský řetěz od končícího Pavla Šindeláře

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *