Plzeň bude součástí Světového týdne respektu k porodu – 20. a 21. května

Světový týden respektu k porodu, ke kterému se Česká republika připojuje již podvanácté, se v Plzni uskuteční ve dnech 20. a 21. května.  V kulturním centru Moving Station se v rámci programu uskuteční přednášky, diskuze, promítání filmu a připravený je i doprovodný program.

Téma letošního ročníku zní 40 týdnů? Každý porod má svůj pravý čas. Celý víkend bude věnovaný přednáškám a následným diskuzím s přihlédnutím k letošnímu celosvětovému tématu, který je tématem velmi diskutovaným. WHO (Světová zdravotnická organizace) považuje za fyziologický začátek porodu termín mezi 37. a 42. týdnem těhotenství. „V České republice se bohužel těhotné ženy v některých porodnicích ještě stále setkávají s tím, že nastane 40 týden těhotenství, a v tento termín jsou jim pod tlakem nabízeny vyvolávací techniky, které často nekončí šťastně. Bylo by skvělé, kdyby se i Česká republika zařadila do méně psychického nátlakového způsobu jednání s tak nádhernou zkušeností ženy, jako je zrození miminka. Pokud je zachovaná fyziologie těhotenství, a žena i miminko jsou po všech stránkách zdravotně v pořádku, vždy je z pohledu psychického stavu a i zdravotních následků a podpory oxytocinu nejlepší volbou počkat na přirozený začátek porodu. “ přibližuje za organizátory festivalu Žaneta Kubešová.

Návštěvníci se mohou těšit na přednášky známého českého pediatra MUDr. Tomáše Lebenharta, úspěšného manažera Ing. Martina Nemravy MBA nebo blok přednášek serverů MujPorod.eu a ProMaminky.cz. „ Osobně si velmi vážím přítomnosti paní Ivany Königsmarkové, prezidentky Unie porodních asistentek, která svou přednáškou připomene téma festivalu, tedy že každý porod má svůj čas. I ostatní témata přednášek jsou vybírána tak, aby přispěla do dnes tak diskutabilní debaty o možnosti svobodné volby v případě porodu, výchovy dětí nebo očkování,“ dodává Žaneta Kubešová. Účast na festivalu potvrdili odborníci z řad lékařů, porodních asistentek a dul, které se zúčastní promítání a diskuze k filmu Microbirth (Mikrozrození), který se věnuje vlivu zvyšujícího se počtu císařských řezů na zdraví společnosti. Film sleduje poslední vědecké výzkumy a ukazuje, že způsob, jakým přicházejí na svět naše děti, má velký vliv na celoživotní zdraví.

Festival také během sobotního dopoledne nabídne doprovodný program a návštěvníci budou mít možnost navštívit poradnu ohledně kojení a nošení dětí, prodejní stánky s potřebami pro rodiny s dětmi, dětský koutek Klub chytrého hraní Rubikon nebo dobročinný bazárek dětského i dámského oblečení a hraček.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *