Plzeň bude mít komunitní zahradu

V letošním roce se Plzeň přidá mezi česká města, která mají komunitní zahradu. Společné zahradničení je oblíbeným způsobem, jak si v  dnešní uspěchané době pěstovat vlastní potraviny, i když bydlíte v  bytě či domě bez zahrady uprostřed města. Komunitní zahrady se často také stávají centry kulturního a společenského života, zejména pro rodiny s dětmi.

S nápadem založení plzeňské komunitní zahrady přišlo občanské sdružení ENVIC, které také našlo vhodný pozemek. Tento prostor teď nabízí zahradníkům, kteří mají chuť společně ho proměnit v přírodní zahradu s jedlými keři, záhony zeleniny, bylinek a květin a samozřejmě i s posezením.

Co je to komunitní zahrada a jak funguje?
Komunitní zahrada je zahrada společná pro více lidí. Obvykle funguje tak, že si několik lidí dohromady koupí nebo vezme do nájmu nějaký pozemek, společně na něm zahradničí a dělí se o potřebné výdaje. Buď si plochu rozdělí na jednotlivé záhony, za které jejich uživatelé platí příspěvek do společného rozpočtu, anebo celou plochu obhospodařují společně a vypěstovanou úrodu si mezi sebe rozdělí. Pokud je pozemek větší, někdy si najmou i profesionálního zahradníka, aby se jim o zahradu staral. Často jsou pak schopni
vypěstovat si většinu zeleniny, kterou za rok spotřebují, sami. Komunitní zahrady úspěšně fungují např. v Praze, Brně nebo Olomouci.

Kde bude Plzeňská komunitní zahrada?
Plzeňští zahradníci budou mít k  dispozici 1 200 m2 v ulici Pod Vinicemi  u Lochotínského parku. „Zda zahradu rozdělíme na záhony pro jednotlivé zahradníky nebo se o celou plochu budeme starat dohromady, je zatím otevřené. Konkrétní podobu chceme vytvářet společně,“ vysvětluje Alena Lehmannová z občanského sdružení ENVIC, které má plzeňskou komunitní zahradu na starosti. „Rádi bychom vymysleli způsob, který bude vyhovovat všem zapojeným zahradníkům. Jak si to naplánujeme a uděláme, takové to budeme mít…,“ doplňuje Lehmannová. První schůzka pro ty, kterým se myšlenka společného zahradničení líbí, se koná ve čtvrtek 19. února v budově nádraží Plzeň Zastávka v Přeštická 4/1761 od 17 hodin.

Další informace – kde?
http://www.envic-sdruzeni.cz/zahrada-zahradniceni/komunitni-zahrada/
https://www.facebook.com/pages/P%C4%9Bstuj-Plze%C5%88/488310564523826
(po)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *