Petr Náhlík: Vlajka pro Tibet na radnici v Plzni vlát bude

V roce 1949 bylo ve Lhase, hlavním městě Tibetu, násilně potlačeno povstání proti okupaci armádou komunisty ovládané Číny, které po sobě zanechalo 86 000 mrtvých Tibeťanů. Celonárodní povstání v Tibetu započalo v roce desátého výročí okupace – 10. března 1959, kdy v hlavním městě Tibetu – Lhase – propukla revolta odpůrců čínského komunistického režimu. Kořeny povstání pochází ale již z let 1950 – 1951, kdy Čínská armáda vnikla na tibetské území a nastolila okupační režim.

Postup komunistické Číny se tedy nijak zvlášť nelišil od postupu fašistického Německa na
počátku druhé světové války. První velké konflikty mezi občany Tibetu a okupanty z komunistické Číny propukly již v roce 1956 v tibetských provinciích Amdo a Kham, celosvětovým symbolem tibetské revolty proti komunistickému režimu se stalo povstání v hlavním městě Lhase – tedy 10. březen 1959. Tibetský odboj neskončil povstáním v roce 1949, ale trval v různých formách až do 70. XX. století.

Při povstání v roce 1949 bylo zabito přes 86 000 Tibeťanů. Další byli nuceni odejít do exilu,
mimo jiné i sám dalajlama Tändzin Gjamccho, který našel útočiště v indické Dharamsale.
Jako vyjádření solidarity s tibetským národem vznikla v západní Evropě v polovině
devadesátých let dnes již celosvětové hnutí VLAJKA PRO TIBET, ke kterému se postupně připojují vyvěšením vlajek neziskové organizace, školy a radnice velkých měst i mnoha obcí. Z toho důvodu bývá každoročně celá událost připomínána kampaní Vlajka pro Tibet a vzpomínkovými akcemi.

Jako občan Slovan a člen zastupitelstva Plzeň 2–Slovany mám velkou radost, že v Plzni se jako první k hnutí VLAJKA PRO TIBET připojila v roce 1998 slovanská radnice, tedy v době kdy radnici vedla koalice ODS, KDU-ČSL a ODA. Radnice města Plzně se k celosvětovému hnutí VLAJKA PRO TIBET připojila v roce 2005 – tedy v době, kdy radnici vedla koalice ODS, KDU-ČSL a PVP, která nalezla shodu nejen na řešení komunálních problémů, ale shodla se i na tom co jsou to EVROPSKÉ HODNOTY. Kromě toho, že po celé volební období byla 10. března VŽDY vyvěšena vlajka svobodného Tibetu, Rada města schválila svým usnesením „KAŽDOROČNÍ VYVĚŠOVÁNÍ TIBETSKÉ VLAJKY vždy v den výročí na budově radnice města Plzně v souvislosti s celosvětovou akcí VLAJKA PRO TIBET.“

V roce 2010 navštívila Plzeň, na pozvání OHK Plzeňsko delegace z hlavního města Číny, jako náměstek primátora jsem měl možnost se s členy delegace setkat. Delegace se zástupci města Peking, pekingské univerzity a klíčových podniků přijela získat zkušenosti s odstátněním majetku, komunální politikou po roce 1989 a dopadů privatizací služeb na chod města. První dvě témata, o kterých jsem s delegací hovořil, byla LIDSKÁ PRÁVA V ČÍNĚ a OKUPACE TIBETU. Zástupci Pekingu tím nebyli nadšeni, ale respektovali, že pohled Evropy se výrazně liší.

Má smysl s představiteli čínských měst komunikovat, ale nemá žádný smysl jim podlézat. Má smysl prosazovat Evropské hodnoty, které se odvíjí od hodnot křesťanských. Když napíšete česky do googlu slova „evropské hodnoty” a naleznete přes 10 milionů odkazů!

Pokud chce Česká republika udržet EVROPSKÉ HODNOTY, musí její občané a především
politici chápat, o jaké hodnoty jde. Mezi základní hodnoty patří názorová svoboda, svobodné vyznání víry a lidská práva.

Současná koalice na radnici se shodla na řešení komunálních problémů, bohužel nikoliv na
pohledu na EVROPSKÉ HODNOTY. Což mne mrzí, ale právě kvůli HODNOTÁM jsou zastupitelé v různých politických stranách. Jsem rád, že jsem se na tom, co jsou EVROPSKÉ HODNOTY, dokázal shodnout s kolegou náměstkem primátora Martinem Baxou již v roce 2015, a proto i v letošním roce, stejně jako v loni, 10. BŘEZNA 2016 BUDE VLAJKA PRO TIBET VLÁT I NA BUDOVĚ PLZEŇSKÉ RADNICE, mezi okny našich kanceláří, tedy nad náměstím Republiky.

Petr Náhlík,
náměstek primátora města Plzně,
předseda městské organizace KDU-ČSL v Plzni

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *