Pětina Čechů najde pod stromečkem 13. plat i finanční odměny

Celý rok jsme svědky zlepšující se kondice českého hospodářství, zeptali jsme se proto 512 návštěvníků pracovního portálu Profesia.cz, zda očekávají ke konci roku finanční benefity. V meziročním srovnání se situace pro mnohé zaměstnance zlepšila, přesto odměny nedostává stále 62 % respondentů.Finanční benefity dostane 38 % zaměstnanců

Na vánoční nadílku v podobě třináctého platu a finanční odměny se může těšit každý pátý zaměstnanec. Oproti loňsku počet štědrých firem vzrostl, před rokem se na konci roku mohl radovat z příspěvku do rodinného rozpočtu jen každý šestý Čech.

„Podíl zaměstnanců, kteří dostávají 13. plat i finanční odměny, roste úměrně s velikostí společnosti. S rostoucím počtem zaměstnanců roste i průměrná výše 13. platu i finančních odměn,“ konstatuje Kateřina Jaroňová z Profesia.cz.

Pouze třináctý plat si domů odnese každý desátý Čech, v porovnání s loňskem se jejich počet zvýšil z 8%. Pouze finanční odměnu čeká 10 % respondentů.

Většina si však nechá o přilepšení jenom zdát

Polovina zdejších zaměstnanců zná 13. platy a prémie na konci roku jen ze starých televizních seriálů. Dobrou zprávou je, že oproti loňsku jejich počet poklesl o dva procentní body. Nicméně částečným potvrzením lepšící se situace může i být i fakt, že oproti loňské anketě ubylo i lidí, kteří ještě před rokem odměnu dostali, ale letos už je jejich zaměstnavatel vyplácet nebude.

Graf 1: Očekáváte, že letos dostanete finanční benefity?
2014_12_profesia_final

Zdroj: www.profesia.cz

Definice:
Třináctý plat je nárokovatelná složka mzdy, která je ukotvena v pracovní smlouvě. Průměrná výše 13. platu bývá zpravidla stejná nebo nižší než průměrný základní hrubý plat. Naproti tomu finanční odměna je závislá na odvedené práci zaměstnance, na hospodářském výsledku společnosti a dobré vůli zaměstnavatele tuto odměnu vyplatit.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *