Pepi a Leo – nová mláďata kosmanů bělovousých v plzeňské zoo

Malá dvojčata kosmanů bělovousých pokřtili v plzeňské zoo. Jejich kmotra, 1. náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová jim dala jména Pepi a Leo. Až mláďata odrostou a bude známé jejich pohlaví, podoba jmen se upraví pro samečky či samice.

Kosmani patřili mezi jedny z prvních drápkatých opic, které se v plzeňské zoologické zahradě objevily. “V létě roku 2000 jsme získali první pár těchto kosmanů,” informuje mluvčí zoo Martin Vobruba.

Pro kosmanovité platí vžitý název drápkaté opičky. Ačkoliv primáti se správně česky nazývají podle své charakteristické vlastnosti nehetnatci, tamaríni a kosmani mají na všech prstech kromě palců drápky, které jim usnadňují život na stromech.

Obývají expozici vzniklou v rámci projektu Stopy člověka v přírodě, podpořenou z EU. Amazonský pavilon zaplnil dosud nevyužitou enklávu v areálu zahrady. Drápkaté opičky se v něm úspěšně zabydlely a začaly rozmnožovat. Drápkaté opičky jsou známy tím, že o mláďata pečuje převážně otec. Opakovaně zde přivedli na svět mládě i kuandu obecní – pralesní stromoví dikobrazi i rodina mirikin, jediných pravých nočních  opic světa. Žijí zde i pásovci.

Kosmani bělovousí jsou obyvateli velké průchozí voliéry na severu pavilonu, kterou vede návštěvnická lávka. V pavilonu bydlí také kosmani stříbřití a zakrslí.

Nejčerstvější mláďata – dvojčata – přišla na svět ráno 6. března.

Ilustrační foto rodiče a starší mládě – Kateřina Misíková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *