Pejsek a kočička začínají dnes odpoledne hospodařit na Malé scéně plzeňského divadla

Soubor činohry Divadla J. K. Tyla dnes představí další titul pro dětského diváka. Od 15.00 bude mít na Malé scéně DJKT premiéru inscenace Povídání o pejskovi a kočičce, která vychází z nesmrtelných Čapkových příběhů.

Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka vyšlo již v roce 1929 a od té doby se stalo klasikou. Dnes snad neexistuje generace, která by se s milými Čapkovými příběhy o pejskovi a kočičce, kteří spolu žijí v domečku a chtějí vše dělat jako dospělí, nesetkala. K popularitě pohádek bezpochyby přispěl i animovaný seriál, nezapomenutelně namluvený Karlem Högerem. „Inscenace pro tři herce plná laskavého humoru vychází z těch nejznámějších Čapkových příběhů, jako jsou O pejskovi a kočičce – Jak si myli podlahu či Jak pejsek s kočičkou pekli dort. Použijeme ale i méně známý příběh Jak hráli divadlo. Diváci se mohou těšit na Kláru Krejzovou jako kočičku, Jana Maléře, který se chopí role pejska, a Jaroslava Matějku, který bude mít obtížný úkol a sehraje všechny ostatní role,“ komentuje zpracování pohádky dramaturgyně a dramatizátorka Johana Němcová.

„Protože jsme věděli, že s námi bude spolupracovat Jaroslav Matějka, který je mistrem transformace, museli jsme z jeho schopnosti vytěžit co nejvíce. Proto jsme nakonec zařadili i povídku Jak si pejsek roztrhl kaťata, kde Jarda na malém úseku sehraje kromě vypravěče i zajíce, dešťovku, slepici, která sezobne dešťovku, a švadlenu,“ doplňuje režisér pohádkové inscenace Filip Nuckolls. „Na příbězích pejska a kočičky mi připadá okouzlující obtisk doby, kdy vznikly. Radost poetismu, okouzlení modernismem, rozpustilost dadaismu. Příběhy s jediným nadpřirozenem, kde se pejsek a kočička chovají jako lidé. Jinak je to důvěrně známý svět, kde se nesetkáte s drakem, ale se zlým příslušníkem svého rodu.

A život našich hrdinů je neustálá hra. Je to také zápis ideálního světa, kde si všichni pomáhají a kdo strojí úklady, je rychle potrestán nebo se mu nevede dobře,“ míní o slavných pohádkách režisér. Milý ráz inscenace podpoří kostýmy Lucie Šperlové a scéna Lukáše Kuchinky, v níž dominuje nábytek pejska a kočičky v nadživotní velikosti. Volba obřího nábytku tak dokonale vystihuje prostředí, ve kterém se zvířátka pohybují.

www.djkt.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *