Památky na Plzeňsku vyhledává stále více turistů. Na vrcholu pětice nejnavštěvovanějších trůní hrad Rabí

http://img.obrazky.cz/?url=ba66837279f61c57&size=2

Památky na Plzeňsku přilákaly v loňském roce téměř čtvrtmilionu návštěvníků. Na postupně rostoucí návštěvnosti se podílela stále pestřejší kulturní nabídka a dvě významná výročí. Pozitivní roli sehrálo i příznivé počasí či stoupající zalíbení v tuzemské turistice.

Všech dvanáct státních památek v Plzeňském kraji loni celkem navštívilo 246 785 lidí, což je oproti předchozímu roku růst o jeden a půl procenta. Na vrcholu pětice nejnavštěvovanějších památek s 55 866 návštěvníky trůní hrad Rabí, který pomalu dohání hrad Velhartice se 48 125 návštěvníky. Třetí pozici opět uhájil hrad Švihov s počtem 32 066 zájemců o historii. Těsně pod třicetitisícovou hranicí skončil zámek Kozel, který vyhledalo jako svůj turistický cíl 28 479 osob.

Velmi úspěšnou sezónu zažil klášter Kladruby, který se díky loňskému výročí 900 let od svého založení umístil dokonce na pátém místě a předběhl tak tradiční Horšovský Týn. Ve srovnání s předchozím rokem tam stoupla návštěvnost o téměř jednadvacet procent na 20 522 lidí. Nad dvacetitisícovou hranici se také zásluhou výročí a dalších nových kulturních aktivit vyšplhal i klášter Plasy. Ve srovnání s loňskem je nejvyšší procentuální růst návštěvnosti patrný na hradě Přimda, kam přijelo více organizovaných skupin tuzemských turistů.

Loňská návštěvnická sezóna na památkách ve správě Národního památkového ústavu předčila všechna očekávání. Jejich branami prošlo více než pět milionů lidí. „Svůj podíl na velmi úspěšné sezóně měly i památky na Plzeňsku. Jejich pozvolna se zvyšující počet návštěvníků ovlivňuje stále se zpestřující nabídka prohlídkových tras a kulturních akcí a také rostoucí trend oblíbenosti tuzemské turistiky. V loňském roce nám bylo navíc nakloněno i příznivé počasí, “ hodnotí sezónu Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *