Památky na Plzeňsku se otevírají už na Velký pátek. Výjimkou jsou Velhartice

Památky, které v Plzeňském kraji spravuje Národní památkový ústav, plánují otevřít poprvé své brány již na Velký pátek 25. března. Návštěvníci se mohou v průběhu celé sezóny těšit na velkou spoustu osvědčených kulturních akcí a novinek, hudební festivaly, noční i speciální prohlídky, výstavy, koncerty či akce pro děti. Vybrané památky se zapojí také do oslav výročí narození Karla IV. Novinkou je inovovaný věrnostní program Klíč k památkám, více přizpůsobený mladé elektronické generaci. Na Velikonoce neotevřou jen Velhartice, kde dosud není bezpečný příchod k hradu. Tam se brána otevře o týden později.

Letošní návštěvnická sezóna na státních památkách ve správě Národního památkového ústavu bude v celé České republice oficiálně zahájena na Velký pátek 25. března 2016. Všechny státní památky v Plzeňském kraji budou v případě příznivého počasí otevřeny během celých velikonočních svátků, včetně Velikonočního pondělí. V úterý 30. března 2016 je pro všechny památky zavírací den. V následujících dnech se návštěvní doba řídí podle návštěvního řádu jednotlivých památek.

Ve své historii poprvé bude v běžném návštěvnickém provozu od konce března až do konce října zpřístupněn zámek Červené Poříčí. Jeho dosavadní zkrácený provoz se rozšíří na standardní šestidenní návštěvní dobu v hlavní sezóně a víkendové návštěvy v okrajových měsících. Naopak Selský dvůr „U Matoušů“ v Plzni – Bolevci bude s ohledem na dlouhodobou revitalizaci nadále fungovat ve speciálním režimu a bude zpřístupňován pouze během mimořádných akcí nebo po dohodě se správcem areálu.

Stavební a restaurátorské obnovy a plánované novinky v expozicích

„V letošním roce budou na téměř všech památkách v naší správě pokračovat významné stavební obnovy, jejichž realizace je financována ze státního rozpočtu a celkově dosáhne částky téměř 40 milionů Kč,“ předesílá Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Největší investici 17,8 milionu Kč pohltí obnova Jízdárny na zámku Kozel. Do výše pěti milionů korun se budou pohybovat stavební úpravy předzámčí a prvního patra zámku Červené Poříčí a restaurátorská obnova schodiště a lodžie zadního zámku v Nebílovech. Čtyřmilionové investice by se měla dočkat oranžérie na zámku Manětín, o půl milionu méně bude stát obnova hospodářských budov a klauzurní zdi v klášteře Plasy. Pokračovat budou ještě práce na zajištění statiky a opravách věže Hlásky v zámeckém parku v Horšovském Týně, obnova věže hradu Švihov či statické práce na gotických pilířích mostu na Velharticích. (viz Příloha č. 1)

Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích se v tomto roce uchází o finanční granty z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pro tři památky na území Plzeňského kraje. „Snahou je komplexně zrevitalizovat národní kulturní památku Selský dvůr „U Matoušů“ v Plzni – Bolevci v rámci projektu „Rok na vsi,“ zvýšit kvalitu a rozšířit návštěvnický provoz kláštera Kladruby pod názvem „Život v řádu“ a celkově obnovit a zachránit jedinečnou památku barokní monastické architektury kláštera v Plasích,“ vyjmenovává vytčené cíle Petr Pavelec.

Několika novinkami láká k návštěvě hrad Švihov. Po dvouleté celkové obnově bude poprvé v historii zpřístupněna hradní věž, která bude ukazovat vzácně dochované stavební prvky, a zároveň umožní žádanou vyhlídku z nejvyššího patra věže do údolí řeky Úhlavy. V červnu v rámci celorepublikové akce Noc kostelů bude přímo na nádvoří hradu odlit asi třicetikilový zvon do věžičky hradní kaple a stejně jako ona bude zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Třetí novinku představuje virtuální prohlídka vnitřních prostor hradu, která umožní imobilním návštěvníkům zhlédnout pro ně jinak nepřístupné prostory.

Výjimečnými novinkami v expozici se pyšní klášter Plasy. Od několika institucí se podařilo prostřednictvím zápůjčky alespoň dočasně navrátit do kláštera některé součásti jeho původního mobiliáře. Po více než 230 letech se do kláštera vrací dvojstěnný barokní flakon z osobního majetku plaského opata Eugena Tyttla, želvovinový oltář opata Tyttla, zřejmě vytvořený podle návrhu Santiniho pro konventní kapli sv. Bernarda, dále obraz sv. Václava od J. K. Lišky původem z kostela sv. Václava v Plasích a expozici oživí nově vytvořený model ideální podoby plaského kláštera dle vizí architekta Santiniho.

Od konce dubna bude v klášteře Kladruby otevřen mezi památkami unikátní a v tomto roce již definitivně nově instalovaný Archiv vůní, který nabízí expozici vonných látek, vůní a parfémů, speciální prohlídky a Lapidárium vůní. Zámek Nebílovy bude prezentovat největší kolekci obrazů barokního malíře Gottfrieda Libalta, která se na českých zámcích nachází. Jedná se o čtyři barokní zátiší z poloviny 17. století, z nichž dvě jsou čerstvě restaurovaná. Zároveň oživí prohlídkovou trasu zámku výstava dobových kostýmů od baroka po secesi z dílny Kateřiny Chmelové Bejčkové.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *