Památky na Plzeňsku lákají na pivo, umění i historický jarmark

Milovníci historie, užitého umění i zlatavého moku si o nadcházejícím květnovém víkendu přijdou na své. Zajímavé akce pro ně chystají klášter Kladruby a zámky Manětín a Nebílovy.

Klášter Kladruby ožije po oba víkendové dny 16. – 17. května 2015 čilým ruchem. Během historického jarmarku zaplní nádvoří trhovci, řemeslníci, šermíři i tanečnice, atmosféru dokreslí gotická a renesanční hudba a připravena budou divadelní představení i rozmanitý program pro děti. Kromě projížděk na ponících si budou moci děti vyzkoušet také hod míčkem do dračí tlamy, střílet z kuše, zahrají si středověké puzzle či pexeso a mnohé další zajímavé aktivity.

Sobotní program zpestří vystoupení skupiny historického šermu Duellanti, hudebníci ze skupiny Cavalla Canor s interpretací gotické a renesanční hudby a chybět nebude ani pohádka pro malé i velké Majdalenka ze mlejna v podání Divadelního spolku Divoch.

Naopak v neděli se diváci zasmějí u vystoupení kejklíře Vojty Vrtka, a to hned dvakrát – U Velké cirkusové pohádky a během Kabinetu létajících úžasností. Renesanční a barokní hudbu představí soubor Cavalla a šermovat budou opět členové skupiny Duellanti.

Akce probíhá v sobotu i v neděli od 10 do 17 hodin. http://www.klaster-kladruby.cz

 

Zámek Manětín nabídne ojedinělou a netradiční jednodenní prodejní výstavu nazvanou Současné užité umění v historických interiérech zámku v Manětíně. Pouze v sobotu 16. května 2015 budou mít zájemci výjimečnou příležitost prohlédnout si výtvory současných šperkařů, módních návrhářů, zlatníků a dalších umělců a s nimi souvisejících historických předmětů. Toto nevšední spojení současnosti a minulosti ještě umocní prostory zrekonstruovaných zámeckých salonů ve východním křídle zámku, kam se veřejnost běžně nedostane.

Lákadlem bude například truhla, v níž se v roce 2007 našel „manětínský poklad“, pozornost upoutá vídeňský kávový servis z 20. let 19. století, italské majolikové nádobí z první poloviny 17. století, barokní skleněné poháry a číše, kabátky a kimono zámeckých dam z přelomu 19. a 20. století převezené z Číny a další zajímavosti. Paralelně k těmto vzácnostem budou vystaveny šperky Lady Vosejpkové a zlatníka Vítězslava Čecha, goldfinger porcelán Jiřího Hlušičky, tvorba uměleckého kováře Jana Odvárky a chybět samozřejmě nebude móda Evy Beránkové a kabelky Marcely Kotěšovcové.

Akce proběhne od 11 do 18 hodin a vstupné je jednotné 20,- Kč. http://www.zamek-manetin.cz

 

Zámek Nebílovy naopak zve na přehlídku regionálních minipivovarů Májová pěna. Tato jednodenní oblíbená akce proběhne v neděli 17. května 2015 od 13 hodin. Milovníci piva a dalších gastronomických specialit okusí během čtvrtého ročníku zlatavý mok z produkce desítky regionálních minipivovarů z Plzeňského kraje. Příjemnou odpolední atmosféru dokreslí hudba v podání skupiny Ticket Trio a Vojty Kiďáka Tomáška. V letošním roce je navíc vstupné na akci zdarma. http://www.zamek-nebilovy.cz      (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *