Osm desítek tanečnic a tanečníků z baletních škol předvede své umění na jevišti Velkého divadla

Osm desítek tanečnic a tanečníků z baletních škol přijede do Plzně, aby na jevišti Velkého divadla předvedlo své umění. Koná se tam 28. října od 18 hodin již XV. ročník mezinárodního nesoutěžního setkání baletních škol z České republiky i ze zahraničí Mezinárodní BALET GALA . V divadle vystoupí žáci z celkem 16 škol z České republiky a Německa a hosty galavečera budou první sólistka Národního divadla v Praze, mj. držitelka dvou cen Thálie Nikola Márová, a talentovaný Ondřej Králíček z Moravského divadla Olomouc. Letošní galavečer bude věnován tanečníkovi Zdeňku Sudkovi, který se řadí k mimořádným osobnostem plzeňského baletu. Večerem bude provázet herečka Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Taťána Kupcová.

V podání žáků baletních škol se diváci mohou těšit na nejzajímavější sólová a sborová, klasická i moderní taneční čísla, která se během roku urodila v tuzemských a zahraničních baletních studiích. Uvidí vystupovat laureáty a vítěze českých i zahraničních soutěží. A mohou se přesvědčit, že i velmi mladí tanečníci dokáží zprostředkovat hodnotný umělecký zážitek.
Galavečer takového formátu, na němž mohou nejlepší žáci předvést své umění bez zbytečného napětí a zároveň reprezentovat svoji školu, je jedinečný nejen v České republice, ale i v celé Evropě. „Tento exhibiční večer je naprosto ojedinělý. Zakládáme si na přátelské atmosféře a baletní galakoncert je velkou odměnou a inspirací účinkujícím tanečníkům a tanečnicím, pedagogům, rodičům. Pro děti je velkou motivací tančit na profesionální scéně navíc v krásné historické divadelní budově, jakou je naše Velké divadlo, Divadlo J. K. Tyla v Plzni,“ uvedla hlavní organizátorka a předsedkyně pořadatelského spolku Balet, z. s. Šárka Ženíšková.

„Ani tento rok nebude samozřejmě chybět vystoupení profesionálních hostů. Což je další zážitek, tančit na stejném jevišti jako třeba první sólistka ND Praha a mj. držitelka 2 cen Thálie Nikola Márová a talentovaný Ondřej Králíček z Moravského divadla Olomouc,“ dodává Šárka Ženíšková. „A protože se BALET GALA letos koná ve sváteční den 28. října a chceme ukázat, že tančit lze v každém věku, připravili jsme si pro vás jedno překvapení, a to v podobě vystoupení Česká beseda, které zatančí dámy z Kounovských Hašlerek,“ připomíná Bohunka Mejcharová, tanečnice, učitelka a zakladatelka spolku a celého projektu.

Galavečer bude tradičně věnován osobnosti baletu, která je nedílně spjata s DJKT. V roce 2023 bude věnován Zdeňku Sudkovi, který přislíbil svoji účast v hledišti. Zdeněk Sudek se jednoznačně řadí k mimořádným osobnostem historie plzeňského baletu. Do plzeňského baletního souboru byl přijat v roce 1956 a jako tanečník všestranných schopností patřil v letech 1956–1982 ke špičkovým reprezentantům baletního umění v celostátním měřítku. Všechny jeho role byly vrcholné technicky i herecky. Svoji sólovou kariéru završil mj. suverénním ztvárněním komediální role Simony v Marné opatrnosti, kdy nezapomenutelně stepoval ve dřevácích a výstup se pro nadšení diváků musel vždy opakovat.

Baletní gala ale netvoří jen slavnostní večer ve Velkém divadle. Od roku 2013 jsou ke každému ročníku organizovány taneční workshopy, letos jsou zaměřené na klasický balet, kterých se mohou účastnit i zájemci z dalších tanečních škol. Proběhnou v neděli 29. října ve studiu FitDanceArt a povede je 1. sólistka ND Praha Nikola Márová. Rezervaci je možné zajistit on-line https://balet-zs.reenio.cz/cs/ . Vstupenky na slavnostní večer ve Velkém divadle je možné zakoupit online přes Plzeňskou vstupenku, www.djkt.eu a v pokladně předprodeje DJKT.

Gabriela Špalková, foto Balet, z. s.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *