Odvážní středoškoláci se utkají v poskytování první pomoci. Zítra v Šafránkově pavilonu

V Šafránkově pavilonu plzeňské lékařské fakulty se 14. listopadu sejdou studenti středních škol, které zajímá poskytování první pomoci. Cílem Soutěže odvážných středoškoláků (S.O.S.) je nabídnout studentům možnost vyzkoušet si teoretické znalosti v praxi na co nejvěrohodněji připravených a namaskovaných situacích, které mohou v životě skutečně nastat.

Soutěž pořádají už pátým rokem členové spolku dobrovolných záchranářů Life Saving Support, složeného ze studentů Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy a oboru Zdravotnický záchranář na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity.

Pro soutěžící z plzeňských středních škol ve věku od 15 do 19 let je letos připraveno celkem 12 stanovišť.
Dvoučlenné týmy budou mít za úkol ošetřit na každém stanovišti figuranty s různými poraněními a správně při tom použít postupy laické první pomoci. Odvážní středoškoláci si vyzkouší modelové situace od klasické resuscitace, přes různé typy úrazů až po zástavu masivního krvácení.

Příprava soutěže začíná s několikaměsíčním předstihem a podílí se na ní na 30 vysokoškolských studentů, členů spolku Life Saving Support. „Akce takového typu je finančně náročná: veškerý ošetřovací materiál, obvazy a sterilní krytí, leukoplasti, jednorázové rukavice, resuscitační roušky, termofolie, škrtidla a další nelze po ukončení soutěže již použít vzhledem k jeho znečištění a opotřebování, stejně tak jako maskovací materiál – suroviny na výrobu umělé krve, umělých tkání nebo otevřených ran,“ upozorňuje hlavní organizátor Jaroslav Pokorný.

Organizátoři na letošek připravili několik novinek. Pro pedagogický doprovod soutěžících to bude kurz první pomoci vedený lektory spolku Life Saving Support a účastníky čeká workshop, pořádaný ve spolupráci s kynologickou jednotkou dobrovolných hasičů.

Zájem o soutěž rok od roku stoupá. „Kapacita byla letos zcela naplněná, zájemce jsme proto odkazovali na příští rok. Mohou se také přihlásit do kroužku Mladého záchranáře, který náš spolek pořádá každý čtvrtek.

Více informací je možné najít na FB stránkách Mladý záchranář LSS,“ říká Taisiia Fedorkova, PR
manažerka spolku Life Saving Support. Soutěž odvážných středoškoláků není volně přístupná veřejnosti.(tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *