Očekávání mužů a žen od nové práce

O jakou práci měli lidé loni největší zájem? Na pracovním portálu Profesia.cz jsme analyzovali 42 tisíc životopisů z pohledu uváděných oborů a typů úvazku, kde lze uvést více možností. Zaměřili jsme se také na očekávané mzdy.

 

Muži uvádí dopravu a spedici, ženy především kancelářské práce

Doprava, logistika a spedice jsou jednoznačně nejpreferovanějšími obory mezi muži. Požadavek pracovat jako řidič, speditér nebo disponent se v loňském roce objevil ve více než třetině životopisů. Každý pátý uchazeč o práci mířil do výroby. Sféru administrativy, obchodu a pomocných prací uvedlo shodně 17% životopisů.

Zatímco u mužů vítězí vidina velkokapacitních skladů a přeprav, u žen mnohem výrazněji boduje administrativa. Bezmála polovina uchazeček o práci (přesně 46,69%) hledala loni v tomto oboru práci. Třetina žen měla zájem o uplatnění v obchodu a další třetina v oblasti cestovního ruchu. Čtvrtina žen by brala pomocné práce. Každá šestá uchazečka uvedla v životopisu ekonomiku, finance, účetnictví.

Tabulka 1: Nejčastěji uváděné obory v životopisech podle pohlaví
2015_4_profesia_1

Češky hledají přivýdělky prostřednictvím práce na zkrácený úvazek nebo dohodu

„Zkrácené úvazky jsou podle odborníků vítaným benefitem nejen pro rodiče s malými dětmi nebo starší zaměstnance. Výhody jsou pro obě strany zřejmé, nicméně v České republice stále nejsou běžnou praxí. Zájem o zkrácené úvazky roste, loni o tento typ úvazku stála každá třetí uchazečka a každý pátý uchazeč.“ řekla Zuzana Lincová z Profesia.cz.

Z celkového pohledu stále převažuje zájem o plné úvazky u žen (82%) i mužů (89%). Jen desetina uchazečů o práci má živnostenský list, přivýdělek prostřednictvím práce na dohodu hledá každý čtvrtý uchazeč.

Každá třetí uchazečka stojí o práci na dohodu. Živnostenský list se naproti tomu v životopisech žen objevuje zřídka, jen v 5% životopisů.

Nejhlubší příjmová propast je mezi top manažery a manažerkami

Průměrná mzda v České republice podle Českého statistického úřadu přesahuje 27 tisíc korun. Kolik však uvádí lidé ve svých životopisech v kolonce očekávaná mzda? Muži chtějí za práci získat v průměru 21634 Kč. Očekávání žen směřují mnohem níž, když v průměru úvádí 16961 Kč.

„Rozdíl v průměrných mzdách mužů a žen je 21%, což reálně znamená, že ženy musí pracovat více než dva a půl měsíce navíc, aby tento rozdíl dohnaly. Jedním z důvodů nižších platů žen může být i to, že se ženy často samy diskriminují už očekávanými platy, které uvádí do životopisu nebo na pohovoru,“ uvedla Lenka Šťastná, která na podporu nejen sebevědomí žen pořádá 17. – 18. 4. akci s názvem Equal Pay Day.

Největší rozdíly v odměňování jsou mezi vrcholovými manažery a manažerkami. Paradoxně mezi těmi řídícími pracovníky, kteří by měli nerovnost v platech odstraňovat. Zatímco ženy ve vrcholovém manažmentu očekávají plat 36452 Kč, top manažeři míří o 32 % výš, na plat ve výši 53 990 Kč.

O plnou třetinu jsou nižší očekávané platy žen v oblasti obchodu, kde ženy uvádějí 15 669 Kč, oproti tomu muži 22 487 Kč. Platové nerovnosti, kdy jsou platy žen oproti mužům nižší o čtvrtinu až pětinu, se objevují v oblasti výroby, služeb, zemědělství a potravinářství, cestovního ruchu nebo automobilového průmyslu.

Tabulka 2: Největší rozdíly v očekávaných mzdách uváděných v životopisech
2015_4_profesia_2
Zdroj: www.profesia.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *