O festivalové Animáničky bude soutěžit 178 filmů vytvořených dětmi a studenty ze sedmi zemí

Ve čtvrtek 15. listopadu odstartuje 13. ročník Festivalu Animánie, mezinárodní soutěžní přehlídky animovaných filmů natočených dětmi a mladými tvůrci do  26 let. Kromě soutěžních snímků čekají návštěvníky projekce cenami ověnčených animovaných novinek z  celého světa, lahůdky z  filmových archivů, inspirativní setkání s  tvůrci i celá řada workshopů a dílen pro děti i rodiče, ale i pro  dospělé, kteří se zabývají filmovou výchovou. Srdcem festivalu, jehož téma letos zní „Osm(y)“, bude až do neděle 18. 11. plzeňské kulturní centrum Moving Station, část programu se odehraje v univerzitní kavárně Družba.

Mezinárodní soutěž, jejíž vítězové ve třech věkových kategoriích si z  Plzně odvezou festivalové ceny Animáničky, se naplno rozběhne hned první den festivalu. Své snímky letos přihlásili mladí tvůrci z  České republiky, Polska, Portugalska, Chorvatska, Belgie, Egypta a Slovenska. Projekce soutěžních filmů startují už ve  14 hodin v  Moving Station, otevírá se i první dílna – Animátorská polepšovna. Slavnostní zahájení Animánie 2018 začíná ve velkém sále v  19 hodin a kromě úvodního ceremoniálu, při kterém se určitě nikdo nebude nudit, uvidí návštěvníci i málo známý film režiséra Břetislava Pojara Jak zařídit byt. V  kavárně Družba se ve  čtvrtek rozběhnou projekce toho nejlepšího z  třeboňského Anifilmu a žilinského Fest Anča.

„Od prvního dne si zájemci budou moci ve festivalové herně vyzkoušet nejnovější pecku od Amanita Design, hru Chuchel. V  Moving Station bude k  vidění také výstava scén z  loutkového filmu Zima a O tom co potom dvou studentů Ateliéru animace FDULS ZČU nebo kinetický objekt studentek UMPRUM Praha,“ zve ředitel Festivalu Animánie Jan Příhoda.

V  pátek dopoledne se studenti plzeňských středních škol mohou těšit na  snímek Věry Chytilové TGM Osvoboditel, festivaloví diváci pak na další čtyři bloky soutěžních filmů, pozoruhodné zahraniční novinky Psí ostrov a Teheránská tabu nebo retrospektivu současné slovenské animované tvorby. Otevřou se další workshopy a dílny animace a na programu je i pracovní setkání se  členem festivalové poroty, režisérem a producentem Petrem Oukropcem a jeho filmem Modrý tygr. „Na příkladu Modrého tygra představíme učitelům metodiku filmové výchovy, jíž rozvinula pařížská Cinémathèque francaise,“ upozorňuje Jan Příhoda.

O víkendu by si pak diváci neměli nechat ujít nové příběhy Pata a Mata, loňský hit Clauda Barrase Můj život Cuketky nebo českou premiéru kanadského animovaného muzikálu Asphalt Watches.

Festival opět připravil řadu pozoruhodných programů z oblasti filmové výchovy, mimo jiné seminář Pavla Bednaříka Filmová kultura aneb Jak se naučit mít rád film, 40 dědečků – animace podle starých mistrů nebo Jak to funguje o  historii filmové techniky. Tradičně zasedne na festivalu Asociace pro filmovou výchovu.

Pokračovat budou i projekce soutěžních filmů, o jejichž osudu rozhodne porota ve složení Petr Oukropec (ČR), Zoé Borbé (Belgie) a Vasilena Badzharova (Bulharsko). Slavnostní vyhlášení výsledků a předání Animániček je naplánováno na neděli a začíná v 16 hodin ve velkém sále Moving Station. Od  18 hodin se na stejném místě budou promítat vítězné snímky. Letošní Animánii pak uzavře nejnovější film mága české animace Jana Švankmajera Hmyz.

Řada festivalových programů, například soutěžní bloky nebo Slavnostní zahájení, je zdarma. Vstupné na filmové projekce 90,- Kč základní, 70,- Kč snížené (studenti, ZTP) a 120,- Kč rodinné. Vstupenky je možné zakoupit na místě, nebo v  předprodeji na GoOut. (tz)

Foto Animánie

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *