Nová syntéza zazní živě teprve popáté. Měšťanská beseda Plzeň, 14. března 2016

V Měšťanské besedě v Plzni se 14. března 2016 po 45 letech od svého vzniku teprve po páté vrátí na koncertní pódium skladby z kultovních alb Nová syntéza. Na začátku sedmdesátých let nahrála bigbeatová kapela Blue Effect dvě přelomové desky s jazzovým orchestrem. Nadčasové nahrávky spojující rockovou kapelu s velkým big bandem nyní zahrají o generaci mladší muzikanti. Současný Blue Effect, z jehož původní sestavy zůstal jen Radim Hladík, po dlouhých přípravách vystoupí s vynikajícím Kyx Orchestra. Měšťanská beseda v Plzni bude prvním ze tří míst v České republice, kde současné provedení Nové syntézy zazní.

Nahrávka Nová syntéza z roku 1971 poprvé propojila rockery z tehdejší kapely Modrý efekt s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu. Bigbítová kapela ve složení Radim Hladík (kytara), Lešek Semelka (klávesy), Jiří Kozel (baskytara) a Vlado Čech (bicí) tak najednou dostala „nátěr jazzu“, což jí v přituhující normalizaci pomohlo. První Nová syntéza byla výhradně instrumentální a měla úspěch. O tři roky později vyšla Nová syntéza 2 se zpívanými texty autorů Pavla Vrby a Eduarda Pergnera. Přidali se sólisté Laco Déczi na trubku, Karel Růžička na elektronické varhany a Petr Král na tenorsaxofon, baskytaristu Jiřího Kozla vystřídal Josef Kůstka.

 

V době svého vzniku zazněly skladby z legendárních desek živě pouze dvakrát a další dva koncerty se odehrály v minulých dvou letech. Po více než čtyřiceti letech se nyní Nové syntézy vracejí s  o generaci mladšími muzikanty. Dnešní Blue Effect v sestavě Radim Hladík (kytara), Honza Křížek (kytara, klávesy), Wojttech (baskytara) a Václav Zima (bicí) zahraje v Měšťanské besedě s chrudimským Kyx Orchestra. „Fanoušci v Měšťanské besedě uslyší jejich provedení Nové syntézy jako první,“ říká Ivan Jáchim, ředitel pořádající agentury Dominik centrum s.r.o. „Koncerty se pak uskuteční už jen na dalších dvou místech v České republice, v Praze
a v Brně,“ dodává.

 

Muzikanti se sehrávali dlouho a skladby se museli učit. „Už si je nepamatuju,“ přiznává autor některých z nich Radim Hladík, „navíc, aby to bylo komplikovanější, my některé z nich sice hrajeme, ale hrajeme je v úplně jiné podobě. Takže jsem je musel sám sebe učit.“

 

V jedinečném projektu Nová syntéza zazpívá také Iva Marešová, známá například z muzikálů Michala Pavlíčka v Divadle Ta Fantastika, z hostování s kapelou Čechomor nebo s Oskarem Petrem, která je současně novou zpěvačkou skupiny Precedens.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *