Nová atrakce v zoo: Plzeň má gepardí domov důchodců

Plzeňská zoo má dvě nové samice geparda súdánského. Přijely k nám z rodné francouzské Zoo La Palmyre, kde přišly na svět v srpnu 2012.  Jde historicky o 4. a 5. geparda v Plzni. První trojice samců narozená v září 2008 je u nás od roku 2010, pochází rovněž z La Palmyre, kde se narodila jiným rodičům než současně dvě nové gepardice. V této chvíli žije již jen jeden, samec Khalid.

Plzeňská zoo ale odchovem gepardů od nových samic nepočítá. Všechny tři exempláře jsou už totiž jaksi za zenitem. Dožívají se totiž jen třinácti až osmnácti let, takže jsou na vlastní potomky už staří. Ředitel plzeňské zoo se dokonce vyjádřil, že máme v Plzni gepardí domov důchodců.

Gepard štíhlý je nejrychlejší šelmou a vůbec čtyřnohým suchozemským savcem. “Od počátku má proto velký ohlas v zahradě umístěný radar, na kterém se s ním mohou, hlavně mladší návštěvníci poměřit v rychlosti, ” uvedl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Expozice v Plzni je tvořena jednak venkovním výběhem, odkud gepardi mohou zahlédnout i antilopy, zebry či prasata savanová, jednak vnitřní expozicí ve společném pavilonu s hrošíky liberijskými a pelikány. Expozice vznikly díky finanční podpoře z EU.

Zdroj: Zoo Plzeň, foto Kateřina Misíková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *