Noc vědců se zaměří na světlo – pátek 25. září

I světlo má svou historii. Nevěříte? Že už na počátku všeho bylo řečeno „budiž světlo“ – a bylo světlo? Tak snadné to nebylo. Světlo se totiž zrodilo, až když novorozený vesmír trošku ochladl. Nejen tohle se může dozvědět každý, kdo přijde na Noc vědců 2015, která se připojila k Mezinárodnímu roku světla a světelných technologií vyhlášenému OSN.

 

Noc vědců stejně jako Mezinárodní rok světla připomínají letošní kulatá jubilea významných vědeckých objevů souvisejících se světlem:

–       tisíc let, co arabský vědec Alhazen napsal svou Knihu optiky, v níž popsal fyzikální podstatu a vlastnosti světla a princip lidského vidění; právě on položil základy optice,

–       dvě stě let, kdy se francouzský fyzik Augustin-Jean Fresnel začal zabývat myšlenkou, že světlo je vlastně vlnění,

–       sto padesát let, kdy Skot James Clerk Maxwell, otec barevné fotografie, formuloval rovnice, které vysvětlovaly všechny známé zákonitosti elektrických a magnetických polí,

–       sto let, co Albert Einstein formuloval svou obecnou teorii relativity, v níž světlo hraje klíčovou roli,

–       padesát let, co čínský vědec Charles Kuen Kao započal svůj výzkum v oblasti optických vláken, u nichž dokázal, že je možné je využít v telekomunikacích.

Noc vědců se uskuteční v pátek 25. září 2015 na desítkách atraktivních míst v celé republice. Organizátory Noci vědců jsou přední instituce české a moravské popularizace vědy: univerzity, hvězdárny, planetária, science centra, výzkumné ústavy a další. Pro nejširší veřejnost připravily populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, zábavné show, hudební vystoupení i otevřené dveře.

Národním koordinátorem Noci vědců je plzeňské Techmania Science Center. Jeho program bude probíhat v budově Gymnázia Luďka Pika v Plzni na Doubravce. Partnery jsou například Doosan Škoda Power, Škoda JS, Západočeská univerzita, Hvězdárna a planetárium, ELI Beamlines a další. Návštěvníci se tu mohou těšit na astronomická pozorování, optické klamy, cestu světla z elektrárny až do žárovky nebo třeba expozici o jaderném záření kolem nás, workshopy jim ukáží, jak snadno změřit rychlost světla nebo je nechají vyrobit jednoduchý krasohled a přednášky přiblíží dějiny světla nebo meteorologické extrémy letošního léta.

Markéta Čekanová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *