Není buchta jako buchta. Poznáte to na Kašperku!

Program z cyklu Oživená historie, tentokrát pod heslem „Není buchta jako buchta“, kde se návštěvníci podívají na to, jak se ve středověku vyráběli cihly, tzv. buchty, se uskuteční o víkendu na hradě Kašperk.

Letos poprvé si budou moci návštěvníci vyzkoušet také výrobu středověkých kachlů, s motivem českého královského lva. Připraveny jsou další aktivity pro děti i pro rodiče s dětmi či dospělé (sestavení modelu hradu a střechy věže, dovednostní soutěže atd.). Proč se v hlavní roli ocitnou právě buchty, a že nebudou jen tvarohové? Střechy obou dominantních věží hradu, který v roce 1356 nechal zbudovat Karel IV., byly skutečně vystavěny z buchet – masivních, speciálně tvarovaných (zešikmených) cihel.  Na západní věži jsou ony buchty dodnes k vidění.

Návštěvníci Víkendu plného buchet si na hradním nádvoří budou moci vyrobit svou vlastní cihlu – buchtu – a pak se s ní vyfotit. Odměnou za každou uplácanou a vyfocenou buchtu do hradního alba bude také buchta, ovšem tentokrát s tvarohem, mákem či povidly. Ostatně, buchet a dalších laskomin bude na hradě dost k zakoupení v hradním občerstvení. A pozor, letos si budou moci návštěvníci nejenom cihlu či kachel vytvarovat z formy, ale budou si ho moci i skutečně vypálit v replice jednokomorové středověké pece. Vypalování vyrobených cihle a kachlů se bude konat na hradním nádvoří 17. a 18 června 2017.„Cihly se vytvarovaly z mokré hlíny ve formách a pak se před vypálením v peci nechaly vyschnout. Občas se tam ale přimotal pes, slepice či jiné zvíře, a tak máme na Kašperku téměř 660 let staré cihly s otiskem ´gotického´ psa či slepice,“ podotýká kastelán hradu Kašperk Zdeněk Svoboda.

Návštěvníci Víkendu plného buchet si na hradním nádvoří budou moci vyrobit svou vlastní cihlu – buchtu – a pak se s ní vyfotit. Odměnou za každou uplácanou a vyfocenou buchtu do hradního alba bude také buchta, ovšem tentokrát s tvarohem, mákem či povidly. Ostatně, buchet a dalších laskomin bude na hradě dost k zakoupení v hradním občerstvení. A pozor, letos si budou moci návštěvníci nejenom cihlu či kachel vytvarovat z formy, ale budou si ho moci i skutečně vypálit v replice jednokomorové středověké pece. Vypalování vyrobených cihle a kachlů se bude konat na hradním nádvoří 17. a 18 června 2017.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *