Nejslavnější divadelní detektivka všech dob se dnes vrací do Plzně

Činoherní soubor Divadla J. K. Tyla uvede v sobotu 17. prosince 2022 obnovenou premiéru světoznámé hry královny detektivek Agathy Christie Past na myši, jež se souborem nastudovala v roce 2017 vyhledávaná režisérka Martina Schlegelová. Jeviště Velkého divadla se tak opět promění v tajuplný penzion U Klášterní studny, který navštíví stejně jako před pěti lety Monika Švábová, Pavel Pavlovský, Marek Mikulášek, Jaroslav Matějka a Kamila Šmejkalová. Nově se jako ústřední pár – manželé Ralstonovi – představí Libor Stach a Jana Ondrušková, do kůže Christophera Wrena se převtělí Vladimír Pokorný.

Past na myši je nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob, původně vznikla jako rozhlasová hra s názvem Tři slepé myšky (1947) pro speciální pořad stanice BBC k osmdesátinám královny Mary, babičky Alžběty II. Světová premiéra divadelní adaptace se uskutečnila 17. listopadu 1952 v Londýně a hraje se tam dodnes. Jako nejdéle nepřetržitě hraná inscenace je dokonce zapsaná v Guinnessově knize rekordů. Po dobu jejího uvádění platí zákaz představit titul ve filmové podobě a dosud ji nebylo možné přenést ani na Broadwayi, což se má změnit v roce 2023. Diváci Pasti na myši tak často sice znají skvělou pověst této hry, kdo je ale vrahem, netuší. „Myslím, že i pokud diváci vyústění detektivky znají, nebudou při opětovné návštěvě divadla ochuzeni o zajímavý detektivní zážitek,“ říká dramaturg Zdeněk Janál. „V průběhu představení si mohou užívat jednotlivé detektivní nitky a zavádějící stopy s trochu jinou chutí a jiným náhledem na dramatickou či detektivní strukturu hry.“

Děj se odehrává v nově otevřeného penzionu, kde jeho majitelé s napětím vítají své první hosty. Počasí se zhoršuje, dům zapadává sněhem a příjezdová cesta se stává neprůjezdnou. Návštěvníci se společně s majiteli ocitají v izolaci, ve které se obtížně odhalují skrytá tajemství, napětí houstne, každý může být vrahem, nebo obětí. Izolaci způsobenou počasím skvěle podporuje scéna Pavly Kamanové – diváci první polovinu hry sledují přes velká francouzská okna, která nabízí pohled do haly penzionu. Hrdinové příběhu jsou za sklem jako v pasti a nemohou uniknout z budovy, ale ani pohledům diváků. K celkové atmosféře přispívají i dobové kostýmy Anety Grňákové a hudba Jana Čtvrtníka.

V České republice se Past na myši hrála poprvé v roce 1961 v Divadle S. K. Neumanna (Divadlo pod Palmovkou) a od té doby byla nastudována více než třicetkrát různými divadly napříč republikou. Plzeňská premiéra se uskutečnila 6. května 2017. S dílem Agathy Christie se plzeňští diváci setkali poprvé v roce 1977, kdy činohra uvedla dramatizaci detektivky Vražda na faře v režii Lídy Engelové.

Martina Drbušková, foto Irena Štěrbová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *