Nejlepší žáci baletních škol od nás i ze zahraničí se dnes v Plzni předvedou v baletním Gala

Už pojedenácté se do Plzně sjedou žáci baletních škol a mladí neprofesionální tanečníci. V  rámci slavnostního večera Balet Gala ukáží to nejlepší, co současný klasický balet v  kategoriích dětí a mládeže nabízí. K  vidění budou choreografie vítězů a laureátů baletních soutěží. Tato ojedinělá plzeňská přehlídka je ale nesoutěžní a děti tak mohou tančit jen pro radost, navíc se zázemím velké profesionální scény. Inspirací pro ně bude i vystoupení sólistů Národního divadla v  Brně a držitelů významných ocenění Ivony Jeličové, která svoji sólovou kariéru začala právě v  plzeňském divadle, a Uladzimira Ivanoua. 

Mezinárodní přehlídka Balet Gala je jedinečnou akcí svého druhu nejen v  ČR, ale i v  rámci Evropy. Kromě českých baletních škol vystoupí letos i školy z  Polska a Německa. „Pro letošní 11. ročník se nám podařilo sestavit velmi atraktivní program, složený ze sólových i sborových vystoupení. Úroveň všech vystupujících je opravdu vysoká a i ti nejmladší, kterým je šest let, předvádějí mimořádné výkony,“ zve Šárka Ženíšková z  pořádajícího plzeňského spolku Balet, který stojí za přehlídkou od jejího zrodu. Spolek založila v  roce 2007 Bohumila Mejcharová, tanečnice, která působila 26 let v  baletním souboru  Divadla J. K. Tyla. Kromě přehlídky Balet Gala spolek provozuje i baletní školičku Střevíček a od roku 2015 pořádá každoročně na jaře také amatérskou soutěž v klasickém baletu Plzeňský střevíček.

Od roku 2013 jsou ke každému ročníku přehlídky Balet Gala organizovány taneční workshopy, kterých se mohou účastnit i  zájemci z  dalších tanečních škol. Letos se uskuteční v  neděli 4. listopadu v  prostorách FIT DANCE ART. Nebude chybět moderní a klasický balet a jednu taneční dílnu přislíbil vést host, polský pedagog Henryk Jeż (Ballet School im. R. Turczynowicza in Warszawa). Dalšími lektory budou pro kategorii klasický balet začátečníci Andronika Tarkošová a pro moderní balet/contemporary Miroslav Suda. Oba jsou členové souboru Divadla J. K. Tyla. (tz)

Foto Balet Gala

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *