Nejlepší lahůdky z našeho kraje na Plzeňských farmářských trzích

Květen je v Plzeňském kraji věnován nejlepším regionálním potravinám. 29. května proběhne na nádvoří Plzeňského Prazdroje vyhlášení oceněných Regionálních potravin Plzeňského kraje 2015. Plzeňské farmářské trhy jsou jedním z mála míst, kde může veřejnost nejlepší regionální potraviny pravidelně nakupovat. V sobotu 23. května se právě Plzeňské farmářské trhy otevřou již letos pošesté. Náměstí republiky oživí téměř 50 prodejců fajnového jídla. Start farmářských trhů je tradičně v 8 hodin a konec ve 12 hodin.

 

Plzeňský kraj je právem označován za ráj piva a jídla. Sdružení Envic, pořádající od roku 2010 Plzeňské farmářské trhy, mělo za cíl podpořit výrobce kvalitního lokálního jídla – potravin. „Je radost sledovat kolik šikovných lidí se pustilo do výroby kvalitních potravin. Před šesti lety bych nevěřil, že šikovní pekaři, sedláci, uzenáři vzlétnou z popela. Jejich znovuzrození významně napomohly právě farmářské trhy. Za poslední tři roky se setkáváme z opravdu vynikajícími produkty vyráběnými často přímo na farmách nebo v rodinných výrobnách. Jen takoví dostávají šanci i na Plzeňských farmářských trzích“, říká Tomáš Popp, koordinátor Plzeňských farmářských trhů ze sdružení Envic.

Plzeňský kraj je vyhlášený především uzeninami a masem. Delikátní produkty vyrábí například pan Jiří Zelený ze stejnojmenné farmy. Na šumavských loukách chová hovězí skot plemene Hereford a Simental. Právě toto dobře vyzrálé maso prodává i na Plzeňských farmářských trzích. Další z řady farmářů – výrobců je Václav Silovský. Z hovězího masa plemene Angus vyrábí vynikající uzeniny (párky, taliány, špekáčky…). Z pojízdné prodejny Angus Farm Soběsuky prodává mimo uzenin i hovězí maso také z plemene Angus. Podobných příkladů najdeme v našem kraji desítky.

Značku Regionální potravina na Plzeňských farmářských reprezentují tito výrobci: minimlékárna Joma, Sady Nebílovy – Lukrena, Stvolenská moštárna, farma Držovice nebo uzenář Plzák z Dřevěné ulice v Plzni.

„Jsem hrdý na to, kolik mistrů svého řemesla každých 14 dní přijíždí prodávat své produkty na Plzeňské farmářské trhy. Zájem tisíců nakupujících potvrzuje, že svoji práci dělají výborně. Podpora rodinných farem může být i v tom, že vytváříme pro jejich prodej komfortní prostředí. A o to se společně se sdružením Envic snaží i město Plzeň,“ říká Martin Zrzavecký, primátor města Plzně.

Na Plzeňských farmářských trzích 23. května si budou moci milovníci fajnového jídla nakoupit zeleninu od rodiny Kostkových z Českých Kopist nebo u paní Vočadlové ze Zlínska. Poprvé se na trzích představí parádní ovčí sýry z produkce pana Hrdličky (farma Brníčko).

Prodávat se budou i bylinky, sazenice z produkce zahradnictví Podlesice, bylinkáře Fröhlicha nebo Kotvíčníkové farmy. Pekaři ze čtyř pekáren, Rendl ze Sušice, Dobřanské pekařství, pekařství Zídková a Sebera, napečou křupavé pečivo. Čerstvé i zpracované ryby budou pocházet z CHKO Český les. Maso a báječné uzeniny nachystají tito uzenáři a chovatelé – Angus Farm ze Soběsuk, Dvořák z Bělé, Zacpal ze Stříbra a Zelený z Drouhavče. Zvěřinové speciality bude prodávat ZEFA VOLARY a pan Bubeníček z Úněšova.   (tz)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *