Nejgramotnější žáci a studenti jsou ze Stříbra. Přivezli první místo v kraji z České národní banky

V rámci projektu Vzdělávání 4.0 pořádá stříbrské gymnázium několik kroužků nejen pro žáky Gymnázia, ale i žáky partnerských škol. Jedním z kroužků je kroužek Finanční gramotnosti, který ve Stříbře vede Alena Zíková. A ten se velice dobře zapsal na republikové soutěži, kde ze tří stovek týmů vyskočil na šestou pozici a v Plzeňském kraji je tým dokonce první.

“V roce 2022 jsme se poprvé zúčastnili interaktivní soutěže Rozpočti si to! Tato soutěž běží od roku 2013. Pořadatelem soutěže je společnost Yourchance a její projekt Finanční gramotnost do škol. Smyslem soutěže je rozvinout finanční gramotnost účastníků v tématu domácího hospodaření. Žáci se rozdělí na týmy a sbírají tak zvané chechtáky. Poté 15 nejlepších týmů postupuje do finále. Loni náš tým postoupil do finále z 15. místa. A skončil na 10. místě,” vysvětluje Alena Zíková.

Roky 2023 přinesl žákům lepší umístění. “Pomýšleli jsme na trochu vyšší pozice. Celkově se v soutěži zúčastnilo přes 300 týmů z celé republiky. Náš tým Tři fíkové + 1 postoupil jako jediný z Plzeňského kraje ze 7. místa. Finále se konalo ve velkém sále ČNB v Praze. Žáci zde měli originálně představit svou herní rodinu a připravit si prezentaci o hospodaření své soutěžní rodiny. A dále jako bonusový úkol měli odprezentovat i to, co se naučili o hazardních hrách, protože partnerem soutěže byl projekt Hraj s rozumem společnosti Sazka. Nakonec se náš tým posunul ještě na konečné 6. místo. V rámci finále mohli žáci navštívit i návštěvnické centrum ČNB, kde si mohli prohlédnout 2 expozice, a to Za měnou a Lidé a peníze. Dozvěděli se vše o inflaci, navštívili trezor, kde si mohli prohlédnout vysokohmotnostní zlatou minci o nominální hodnotě 100 000 000 Kč. Tato mince je největší zlatou mincí v Evropě. Jsem na svůj tým hrdá a moc jim gratuluji,” dodala Zíková.

V týmu byli Filip Matúš (7.B ZŠ Gagarinova), Filip Bízek (G4 Gymnázium Stříbro), David Šlajer (7.B ZŠ Mánesova) a Jan Berky (7.B ZŠ Gagarinova). “Pro nás to byla úžasná akce, bavilo nás to, připravili jsme si svoje otázky a celkově jsme si to opravdu užili. Z ocenění máme velikou radost,” řekli chlapci.

Martina Sihelská, foto autorka a Alena Zíková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *