Nefiltrovaný plzeňský ležák putuje po republice. Ve čtvrtek dorazí i do Plzně

Před 173 lety uvařili v Plzni první zlatý ležák svého druhu na světě. K letošním oslavám této významné události pivovarnické historie je připraveno unikátní putování nefiltrovaného piva Pilsner Urquell po českých městech.

Oslava narozenin piva Pilsner Urquell začala v sobotu 3. října na Pilsner Festu. Na narozeninovou oslavu připomínající 173 let od uvaření první várky slavného ležáku nyní navazují regionální oslavy, které se konají ve vybraných českých a moravských městech ještě do poloviny listopadu.

Jednotlivé pivnice a restaurace nabízí nefiltrovaný Pilsner Urquell naražený ze stylového dřevěného sudu plzeňským sládkem. Oslavu přitom vždy slavnostně zahájí historická postava Josefa Grolla, prvního plzeňského sládka, který v roce 1842 spojil měkkou plzeňskou vodu, žatecký chmel a český ječmen a dal vzniknout unikátní chuti plzeňského originálu. Dobrou náladu do pivnic společně s tradičním plzeňským ležákem přináší také putovní dobová kapela a návštěvníci se mohou podívat na prezentaci bednářského řemesla, která je doplněna soutěží ve skládání dubového soudku. Ve čtvrtek 12. listopadu tradiční oslavy zamíří do Plzně.

Naražení tradičních dubových sudů v plzeňských hospodách 

Regionální oslavy v Plzni navážou na Pilsner Fest ve čtvrtek 12. listopadu ve dvou místních plzeňských restauracích, které jsou s pivem symbolicky pevně spjaty.  První restaurací, kde ve čtvrtek 12. listopadu plzeňský sládek narazí slavnostně dubový sud s nefiltrovaným ležákem, bude Švejk restaurant Tivoli, kde se začne slavit v 19:00. „Budova této restaurace má dlouhé historické kořeny. Nejprve na začátku 20. let fungovala jako restaurace Barnun-Bailey, na jejíž zahradě se konaly první výstavní plzeňské trhy. Později se restaurace přejmenovala právě na restauraci Tivoli, která se stala oblíbeným cílem výletů místních obyvatel, kde si mohli dopřát výbornou chuť místního piva Pilsner Urquell,“ vysvětluje Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje. Restaurant 12 je poslední zastávkou regionálních oslav v Plzni, kde plzeňský sládek narazí sud ve čtvrtek večer v 21:00.

Legenda mezi pivy se zrodila 5. října 1842

Den 5. října 1842 se stal výrazným mezníkem světových pivovarnických dějin. Tehdy se zrodil první spodně kvašený ležák, který dal vzniknout nové pivní kategorii ‚pils‘. Plzeňský originál se lišil nejen svou průzračnou zlatavou barvou, ale i unikátní chutí, kterou předtím svět ještě nespatřil. Za celosvětový úspěch pivovar vděčí sládkovi Josefu Grollovi, který v moderním plzeňském pivovaru uvařil zcela nový druh piva. Originálního výsledku dosáhl díky měkké plzeňské vodě, žateckému chmelu a plzeňskému sladu z ječmene. Kombinaci těchto prvotřídních surovin doplnil o unikání technologické postupy, například trojí rmutování nebo vaření piva nad přímým ohněm. Právě ty tvoří originální chuť a vlastnosti, díky kterým se pivo Pilsner Urquell stalo legendou. „Brzy se o unikátním pivu dozvěděli i v zahraničí a v roce 1856 bylo plzeňské pivo poprvé exportováno za hranice Čech do Vídně.  Během necelých 20 let si Pilsner Urquell podmanil celý svět a dnes pivní kategorie ‚pils‘ tvoří 70 procent všech světových piv,“ připomíná historii Václav Berka. Detailní receptura piva Pilsner Urquell zůstává utajena, přísně chráněna a přechází ze sládka na sládka.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *