Nechte si nadělit mikulášský dárek v plzeňské zoo

Druhou adventní sobotu na statku Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně si užijou především děti. V 15 hod. je pro ně připravena mikulášská nadílka  a velké čertovské odpoledne. Každý malý návštěvník dostane od Mikuláše, pokud mu zazpívá kousek písničky nebo zarecituje básničku, dáreček. Je možné jeho prostřednictvím předat i dárek od rodičů.

Po skončení mikulášského programu kolem 16. hod. se mohou všichni přítomní zúčastnit ukládání medvědů k zimnímu spánku. V doprovodu ošetřovatele si prohlédnou jejich podzemní kóje, jež se jim stanou domovem až do začátku března.

Medvědí spánek je označován jako nepravý, poněvadž tělesná teplota se v jeho průběhu snižuje jen minimálně; spotřeba kyslíku je asi poloviční, ovšem tep může klesnout až o 75 procent. Medvědi v zimě vůbec nevylučují trus ani moč, nýbrž dochází k jakési recyklaci produktů metabolismu a na konci tlustého střeva se vytvoří zátka ze suchého trusu, kterou zvíře “vytlačí” až na jaře dalšího roku. Během zimního spánku se může medvěd několikrát probudit na základě zvýšené okolní teploty  nebo vlivem zvukových vjemů. Zajímavostí je, že v tomto období, nejčastěji v lednu, rodí samice mládě.

Třetí adventní sobota na statku Lüftnerka bude věnována vánočnímu cukroví a netradičním ozdobám a přáníčkům. Novinkou bude pozorování hvězd na zimní obloze a astronomická přednáška na téma Lucie noci upije a dne nepřidá – aneb lidové pranostiky pohledem astronoma.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *