Nazareth v Plzni! Město patří v říjnu hudebním legendám

V Evropském hlavním městě kultury 2015 si hvězdy světové hudby budou v říjnu podávat kliku. Na začátku měsíce vystoupí v Kulturním domě Peklo skotská rocková formace Nazareth, v polovině října navštíví Měšťanskou besedu francouzský trumpetista Erik Truffaz a v závěru měsíce se na své evropské tour zastaví opět v Pekle otec britského bluesrocku John Mayall.

Skotská rocková legenda Nazareth vyráží v říjnu na European Tour 2015, během níž bude mít i jedinou zastávku v České republice – a to ve čtvrtek 8. října v KD Peklo. Návštěvníci určitě uslyší nejznámější hity kapely jako Love Hurts nebo Dream On, ale také písničky z posledních dvou alb Big Dogz a Rock ´n´ Roll Telephone.

„Jedná se o jeden z těch největších koncertů, které zatraktivňují program Evropského hlavního města kultury. I proto jsme pro tuto hudební událost roku vybrali sál Pekla, který je pro velké rockové akce vhodnější,“ říká ředitel pořádajícího Dominik Centra Ivan Jáchim s tím, že koncert je k stání.

Kapela vznikla už na konci 60. let v severoskotském městě Dunfermline. Brzy se ale její členové včetně ikony zpěváka Dana McCaffertyho přestěhovali do Londýna, kde byla větší šance koncertovat a získat úspěch, což se podařilo. Od roku 1970 do roku 1975 vydávala kapela každoročně jedno album a pokaždé s větším a větším ohlasem a lepším umístěním singlů v britských hitparádách. Pro cestu ke slávě byla zlomová deska z roku 1975 Hair Of the Dog, která obsahovala právě na baladu upravenou coververzi skladby Love Hurts od skupiny The Everly Brothers. Ve Spojených státech amerických tato píseň získala platinovou desku a objevila se v nejlepší desítce národní hitparády.

Nazareth vydal celkem 28 alb. Nyní hraje ve složení Jimmy Murrison, Pete Agnew, Lee Agnew a Carl Sentance (zpěv). McCafferty opustil kapelu v roce 2013 kvůli zdravotním potížím.

 

Érik Truffaz Quartet smíchá a protřepe jazz, hiphop a další taneční hudbu

Málokdo by v jazzu čekal i chytlavou taneční hudbu. Francouzský trumpetista Érik Truffaz ale mísí jazz s hiphopem, worldmusic a dalšími žánry a jazz prezentuje tak, aby zaujal co nejširší publikum. V Plzni to dokáže výběrem ze své tvorby i představením svého posledního alba Being Human Being, které vyšlo letos v květnu.

„Asi bychom uměli udělat takový ten večírek pro pokročilé v poklidném tempu, v očekávaných melodiích a tónech. Asi bychom ale začali nudit jak lidi, co si zaplatí lístek, tak i sebe. Jenže já jsem začal dělat hudbu právě proto, abych nudu zahnal co nejdál,“ říká trumpetista s vřelým vztahem k České republice. Prvně tu vystoupil už na počátku 90. let a vrací se každý rok, někdy i na kratší sérii koncertů.

Érik Truffaz je syn saxofonisty v tanečním orchestru. K hudbě měl tedy od mládí blízko. Jako malé dítě ale neudržel těžký saxofon a začal proto s trubkou a už v deseti letech občas hrával s otcovým orchestrem. V šestnácti ale slyšel poprvé Milese Davise na jeho klasickém albu Kind of Blue. Deska ho natolik uchvátila, že se začal učit Milesovu techniku a jeho hráčské fígle.

Hudbu studoval v Ženevě, kde také začínal v orchestru a různých revivalech klasických jazzových uskupení. První vlastní kapelu Orange si založil až ve svých třiceti letech v roce 1990. S ní začal poprvé ve větším rozsahu komponovat vlastní skladby, kterými si brzy na to otevřel cestu ke slávě a řadě ocenění. To už žil v Paříži, kde krátce po sobě vydal s různými muzikanty několik desek. Tři z nich doprovodil velkými turné po Evropě, Asii a Latinské Americe. Severní Ameriku dobyl až přestupem k věhlasnému jazzovému vydavatelství Blue Note, u kterého vydal mimořádnou desku The Mask.

 

Učitel prvních britských rockerů John Mayall připomene své začátky

Loni oslavil 81 let. I přes pokročilý věk ale kytarista, klávesista, hráč na foukací harmoniku a zpěvák John Mayall nepolevuje. Jako téměř každoročně od roku 1966 vydal i letos novou desku. Na jaře ji s kapelou představil v Austrálii, v létě v USA a na podzim ji chystá představit Evropě. Od září do začátku listopadu ho čeká během 61 dnů celkem 52 vystoupení ve 47 městech 14 zemí. Poslední zastávku před závěrečným trojkoncertem v Londýně chystá 31. října v České republice v Plzni. Koncert se uskuteční v kulturním domě Peklo.

Nestor britské rockové scény a v podstatě první představitel bluesrocku bude hrát písně nejen z dubnové desky Find a Way to Care, ale i půlstoletí staré písně z téměř úplného počátku své kariéry v polovině 60. let. Ve velkém se ke svým začátkům vrátil loni a předloni, kdy rok v kuse slavil svoji osmdesátku.

„Loňský rok byl zcela mimořádný a povedený. Kvůli výročí, možná z nostalgie jsem dal dohromady písničky někdy z roku 1967, které jsme tehdy hráli s kapelou Bluesbreakers na koncertech, ale nikdy nevyšly na žádném albu. Trochu jsme s nimi zamíchali a loni je vydali jako studiovou nahrávku,“ říká John Mayall. „Zase jsem se do nich zamiloval a slíbil si, že i letos budeme na každém koncertu hrát několik těch písniček z té doby.“

Rodák z Anglie měl k hudbě od mala blízko. Jeho otec hrál sám na kytaru a byl jazzovým nadšencem, který měl doma spoustu desek včetně vzácných nahrávek amerických předválečných i válečných bluesmenů. John se nejprve naučil sám hrát na klavír, pak na kytaru a nakonec i na foukací harmoniku. Styl doladil na hudební škole a po ní zamířil s britskou armádou do Koreje. Po třech letech válčení a hraní se zpátky v Londýně stal členem několika poloprofesionálních bluesových kapel.

Chtěl dělat ale bláznivější zvuky a melodie, proto v roce 1965 založil Bluesbreaker, s nímž stál v podstatě u zrodu britského bluesrocku a vlastně i rockové hudby, neboť se od něj učili všichni slavní průkopníci rocku a rock´n´rollu. Jeho kapelou prošel například Eric Clapton a Jack Bruce, kteří později založili skupinu Cream, Peter Green a John McVie z pozdějších Fleetwood Mac a také Mich Taylor, který pak šel k Rolling Stones.

Už koncem 60. let měl Mayall takový komerční úspěch, že se přestěhoval do Los Angeles a stala se z něho doslova továrna na písničky a bluesrocková a jazzrocková neuhasínající legenda. Od vzniku Bluesbeakers vydal až do současnosti 63 alb, v některých letech i čtyři po sobě.    (tz)
a v ostatních prodejních sítích.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *